Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Sochaře Schütteho inspirovali oškliví staří muži

020522tso01
Průřez dílem špičkového německého sochaře Thomase Schütteho ukazuje první umělcova samostatná výstava na českém území, kterou přichystala Galerie současného umění a architektury – Dům umění města České Budějovice. K exponátům patří také dílo nazvané Old friends z roku 2021
02.05.2022 11:57 | Ladislav Lhota

Galerie současného umění a architektury – Dům umění města České Budějovice otevírá první samostatnou výstavu z díla Thomase Schütteho, jednoho z nejvýznamnějších sochařů aktuální světové scény – po boku Antonyho Gormleye či Anishe Kapoora. V galerijním prostoru na náměstí Přemysla Otakara II. bude k vidění od 5. května do 5. června komorní, přesto reprezentativní průřez umělcovým dílem. Autor se vedle tisků a kreseb představí architektonickými Modely, tématem Hlavy a výběrem z cyklu United Enemies (Spojení nepřátelé).

Č. BUDĚJOVICE – Stěžejním tematem Schütteho tvorby je člověk a architektura. Úvaha o lidském stavu zůstává jádrem umělcova zájmu nezávisle na tématu nebo použitých materiálech, mezi nimiž dominanují ocel, bronz, keramika a sklo. Nejfrekventovanějšími otázkami, které rodák z německého Oldenburgu (1954) otevírá ve svých pracech, jsou existenční obtíže, kulturní paměť a stav společnosti, stejně jako obraz, nálady a úsilí člověka na pozadí životních peripetií. Charakterizuje ho nezařaditelnost a velice osobitý způsob tvorby nepodléhající módním trendům. Řídí se radou svého učitele Gerharda Richtera, aby si našel vlastní cestu tak, že si vytvoří repertoár, nikoli styl.

V Schütteho díle se prolíná historie a současnost sochařství. Umělec čerpá z historie a prostřednictvím architektonických metafor vytváří alegorie svého pohledu na svět. Zásadní je pro něho model, který se stává nositelem komentářů k současné společnosti a mechanismům, jejichž prostřednictvím může společnost fungovat kulturně i politicky. Není výjimkou, kdy se muzeum v jeho pojetí přemění na kremační pec, kdy autor interpretuje modernismus jako formu terorismu, kdy konstruuje chrámy či domy pro jednu osobu jako útočiště i vězení. Sochař nezatracuje objekty, které svojí architekturou nepřitahují v reálu významnější interes – parkovací dům, benzinovou pumpu.

Z modelu vytvořil galerii

Významné Schütteho modely se proměnily ve skutečné stavby díky zájmu soukromých osob, které je využívají k bydlení. V roce 2016 zpřístupnil výtvarník v Neussu nedaleko Düssledorfu také stavbu, která na základě jednoho z jeho modelů vznikla jako sochařská galerie a rozsáhlý archiv umělcova díla. Představuje zde nejen svoji tvorbu, ale i práce svých kolegů. Letos v dubnu se galerie rozšířila o další objekt, čímž se podařilo vytvořit pozoruhodný komplex s velice citlivým zasazením do krajiny. Thomas Schütte má za sebou nespočet výstav v předních světových institucích a galeriích, jeho dílo se stalo součástí mnoha veřejných i soukromých sbírek po celé zeměkouli.

U série United Enemies se německý sochař inspiroval ošklivými starými muži, které vídal při jízdách autobusem během svého šestiměsíčního pobytu v Římě, znesvářenými uměleckými administrátory či politiky vnímanými přes jejich prolhané tváře trvale přítomné v médiích. V tématu Hlav se jedná o záměrné podvracení důstojné podoby busty, kdy na dílech z cyklu Staří přátelé nepůsobí muži jako významné osobnosti, ale spíše jako rezignované osoby. U hlav z cyklu Eierköpfe zůstal autor věrný přístupu. Nevytváří skutečné portréty, ale spíše schémata a archetypy. Výběrem z cyklu Architektonických modelů odhaluje Schütte svůj imaginární svět a naznačuje osobní úvahu o postavení člověka.

(lho, sko)
Foto archiv Domu umění města Č. Budějovice


020522tso02
020522tso03


Přidej komentář