Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Sochu ženy personifikující řeku Malši budou restaurovat

mra01
Plastika ležící ženy personifikující řeku Malši pochází z dílny českobudějovického výtvarníka Františka Mrázka. Od roku 1965 zdobí prostranství mezi chodníkem a obytnými domy v Lidické třídě
06.11.2020 10:01 | Ladislav Lhota

Pouze dvě umělecká díla se dochovala na českobudějovickém sídlišti Lidická třída, které vznikalo v uvolňující se atmosféře první poloviny šedesátých let 20. století do značné míry pod vlivem bruselského stylu. Zůstaly dvě plastiky z dílny zdejšího rodáka Františka Mrázka umístěné v kašnách. Letící labutě před domem Experiment a socha ležící ženy personifikující řeku Malši před bytovkami u pivovaru Samson. Druhá z nich se brzy dočká opravy.

Č. BUDĚJOVICE – V prostoru sídliště Lidická třída umístili architekti vesměs kvalitní uměcká díla oproštěná od dobové ideologie. Na křižovatce Lidické a Mánesovy ulice se vyjímaly na stěnách samoobsluhy velkoformátové keramické mozaiky s motivy houpačky a postavy s rozpaženýma rukama od malíře Jana Cihly a sochaře Bohumila Dobiáše, které se nedochovaly, stejně jako vnitřní mozaiková výzdoba kavárny Regina od Miloslava Cicvárka. Budějovická radnice alespoň v minulých týdnech financovala částkou 200 tisíc korun opravu kašny u chodníku poblíž pivovaru. A přes zimu se plánuje zrestaurování Mrázkovy plastiky ležící ženy personifikující řeku Malši z roku 1965.  

(lho, wel)
Foto archiv Statutárního města Č. BudějovicePřidej komentář