Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Soubor obrazů Jaroslava Rotbauera bude k vidění v Táboře

rot01
Obrazy Jaroslava Rotbauera jsou často plné humoru, zalidněné rázovitými figurkami. Poprvé souborně vystavené je uvidí návštěvníci táborské Galerie U Radnice
04.11.2018 18:47 | Ladislav Lhota

V táborské Galerii U Radnice se 8. listopadu otevře jedinečná výstava obrazů Jaroslava Rotbauera (1929 – 2015), jednoho z nejvýznamnějších českých grafiků minulého století. Kulturní veřejnost tentokrát pozná autora netradičně jako malíře. Málokdo ví, že Jaroslav Rotbauer se paralelně vedle grafiky věnoval celý život i malbě. Jeho obrazy se teprve nyní na jihočeské půdě dočkají prezentace v rozsahu celého souboru. Výstava potrvá do 13. ledna 2019.

TÁBOR – Jaroslav Rotbauer se narodil 18. srpna 1929 v Praze. V létech 1943 až 1948 studoval Státní grafickou školu v Praze. Jeho spolužáky byli Vladimír Boudník, Hanes Reegen nebo Zdeněk Bouše. Nakonec byl z politických důvodů ze školy vyhozený a nemohl dokončit studium. Prošel řadou profesí, posléze byl díky svému talentu přijatý do Svazu výtvarných umělců a začal se živit užitou grafikou. Vedle toho se intenzivně zabýval svou vlastní volnou tvorbou.

Výrazný umělec tvořil do poslední chvíle. Zemřel koncem roku 2015 ve věku šestaosmdesáti let. Jeho rozsáhlý odkaz nyní spravuje rodina. Typickými prvky autorovy tvorby, ať již grafické nebo malířské, jsou město, lidé, krajina. Jeho obrazy jsou často plné humoru, zalidněné rázovitými figurkami, jindy plné mystiky a náboženského zanícení. Někdy převládají autobiografické prvky. Vernisáž se uskuteční v Galerii U Radnice ve středu 7. listopadu od 17 hodin. Výstavu pořádá město Tábor ve spolupráci s Jiřím Rotbauerem.

(lho, tzg)


rot02


Přidej komentář