Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Sovákovy ilustrace směřují na Cestu do pravěku

pac01
Táborský rodák a čestný občan Jan Sovák ilustroval více než 170 publikací. Kresby významného paleoartisty nechyběly ani v proslulém románu Jurský park. Jak se vám líbí Pachyrhinosaurus?
29.10.2021 16:22 | Ladislav Lhota

Táborská Galerie U Radnice zve na výstavu ilustrací zdejšího rodáka a nositele čestného občanství města, významného paleoartisty Jana Sováka. Projekt nese výmluvný název Cesta do pravěku a bude přístupný veřejnosti od 11. listopadu do 14. ledna příštího roku. Jako doprovodný program se chystají dinosauří dílny s Lucií Mrázovou ve dnech 11. resp. 12. prosince vždy od 13 do 16 hodin. Slavnostní vernisáž se uskuteční ve středu 10. listopadu od 17 hodin.

TÁBOR – Letos osmašedesátiletý Jan Sovák navštěvoval táborskou Lidovou školu umění, kde jej vedl Karel Valter. Na Střední uměleckoprůmyslové škole v Bechyni vystudoval obor technologie keramiky. Svůj vzor ale našel ve Zdeňku Burianovi. Jeho sen se mu splnil v kanadské emigraci, kde spolupracoval s paleontologem Phillipem J. Currie. Jihočech ilustroval román Jurský park od Michaela Crichtona, jehož filmová podoba se stala hitem. Sovákovy kresby najdeme ve více než 170 publikacích. Spolupracoval také na vzdělávacích filmech z produkce Discovery a jeho práce vycházely v National Geographic. Jeho tvorba je ceněná pro přesnost a hlavně vyzařující živost.

(lho, gal)
Foto archiv Galerie U Radnice


pac02
pac03
pac04
pac05


Přidej komentář