Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Spěchej pomalu za trubačem a medvědem

spech01
Didaktickou pomůcku si zájemci vyzvednou v Infocentru Český Krumlov nebo stáhnou z internetu
24.07.2016 15:38 | Ladislav Lhota

Historické příběhy spolu s renesanční architekturou v Českém Krumlově mohou poznávat žáci, studenti a rodiny s dětmi prostřednictvím didaktické brožury s názvem Renesance v Krumlově aneb Spěchej pomalu za trubačem a medvědem, kterou vydal českobudějovický Národní památkový ústav spolu s Českokrumlovským rozvojovým fondem.

ČESKÝ KRUMLOV – Národní památkový ústav v Českých Budějovicích nabízí školám řadu vzdělávacích programů. Pravidelně realizuje programy Objevování barokní zahrady zámku Český Krumlov, Putování od bludného kamene aneb České Budějovice gotické či Samson je také baroko. Výčet nyní doplňuje program pro historické jádro města Český Krumlov, které je spolu s hradem a zámkem Český Krumlov zapsané od roku 1992 na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

První verze didaktického programu z dílny Dagmar Geršlové byla dostupná pouze v elektronické formě. „Program jsme pilotně testovali v průběhu let 2012–2015. Na základě praktických zkušeností v terénu a konzultací s pedagogy, jsme jej upravili, doplnili ilustracemi a řadou úkolů,“ vysvětluje Eva Neprašová z českobudějovického pracoviště NPÚ k brožuře, která díky financím z Podpory pro památky UNESCO vyšla rovněž tiskem v češtině, angličtině a němčině. Zdarma je k dispozici v Infocentru Český Krumlov na náměstí Svornosti.

Renesance v Krumlově aneb Spěchej pomalu za trubačem a medvědem má dvě části. „První zavede účastníky do Starého města, kde poznávají prvky renesanční architektury, seznamují se s pojmy atika, arkýř, ostění, sgrafito, portál, prampouch, šambrána, dozvídají se o kamenických značkách a době posledních Rožmberků, s jejichž panováním se pojí největší rozkvět Českého Krumlova,“ popisuje jedna z autorek Šárka Kosová. Druhá část putování vede do městské části Latrán a více se zaměřuje na příběhy, pověsti a tvůrčí úkoly.

Vzdělávací programy v Českém Krumlově připravuje Národní památkový ústav dvakrát ročně. Na jaře v rámci Mezinárodního dne památek a historických sídel, na podzim v rámci Dnů evropského kulturního dědictví. „Programy vedené lektorem nabízíme zdarma základním a středním školám. Programy bez lektora mohou využít rodiny s dětmi. Plnění úkolů v uličkách Českého Krumlova přinese zábavu  i poznání. Brožuru lze rovněž stáhnout z webových stránek www.ckrumlov.cz,“  doplňuje Jitka Boháčová z Českokrumlovského rozvojového fondu.

(tzp, lho)
Foto archiv NPÚ



Přidej komentář