Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Špýchar ve Vahlovicích a strýčický kostel uspěly v soutěži

240323spk01
Obnovený špýchar v areálu venkovské usedlosti ve Vahlovicích - Myšticích u jihočeské Blatné získal první místo v kategorii menších staveb v rámci soutěže Památka roku 2022, kterou vyhlašuje Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Mezi většími stavbami obsadil třetí příčku zrekonstruovaný kostel Sv. Petra a Pavla ve Strýčicích nedaleko krajské metropole
24.03.2023 10:41 | Ladislav Lhota

Dva jihočeské objekty se prosadily v soutěži o Památku roku 2022, jejíž výsledky oznámili organizátoři v rámci celorepublikového sněmu Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Akce se konala v Praze na Žofíně 21. až 22. března. V kategorii menších projektů získal první místo špýchar ve Vahlovicích – Myšticích u Blatné na Strakonicku. Mezi většími památkami obsadil třetí příčku kostel Sv. Petra a Pavla se hřbitovem ve Strýčicích v okrese České Budějovice.

PRAHA / JIŽNÍ ČECHY – O titul Památka roku 2022 se ucházelo dvaadvacet krajských vítězů. „Jihočeským památkám se dostává příkladné péče,“ vyzdvihl místopředseda Sdružení historických sídel Tomáš Bouzek. Ceny se udělují za nejlepší projekt a realizaci obnovy movitých i nemovitých věcí, které mají významné památkové, architektonické nebo urbanistické hodnoty a jsou nositeli specifického charakteru prostředí. Hodnotí se zejména budovy nebo soubory staveb – zámek, hrad, klášter, jejich areál, kostel, palác, radnice, divadlo, obytná stavba, charakteristická část zástavby, jakož i brownfield, veřejný prostor, park, sochy, varhany a další umělecko řemeslné předměty.

Stavba zděného špýcharu ve Vahlovicích se připomíná od roku 1837. Stojí samostatně v areálu venkovské usedlosti a loni prošla celkovou rekonstrukcí krovu. Střecha je čerstvě pokrytá žitnými došky, hřeben spolu s oboustranně převislými okapy a polovalbami je pokrytý šindeli. Západní a východní štítové průčelí má dva zděné pilíře, dřevěnou lomenici ze svislých prken s latěmi a dvěma malými čtvercovými větračkami vyřezanými na koso. Na severní straně  od přístupové cesty byl obnovený vikýř. Vnitřní dispozice je klasicky jednoprostorová. V objektu hospodaří soukromí vlastníci, kteří důsledně dbali na zachování původních řemeslných postupů při jeho opravě. 

Kostel Sv. Petra a Pavla ve Strýčicích byl církevním, společenským a kulturním centrem Strýčického jazykového ostrova, který zahrnoval deset okolních vesnic mezi Budějovicemi a Prachaticemi. První písemná zmínka se váže k letopočtu 1292, kdy král Václav II. postoupil vesnici Strýčice s kostelem vyšebrodskému klášteru. Do roku 1945 zde žila většina německého obyvatelstva. Po odsunu Němců přešel kostel do majetku státu. Roku 1950 ho převzala Českobudějovická diecéze a v roce 2007 se vrátil do vlastnictví kláštera Vyšší Brod. Chátrající kostel pozvedly sbírky v rámci česko německé spolupráce. Podařila se důkladná rekonstrukce včetně obnovy fresek z počátku 14. století.

(lho)
Foto archiv Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska


240323spk02
240323spk03
240323spk04
240323spk05
240323spk06


Přidej komentář