Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Stačí se zastavit v Kotvě. I tam lze vidět sever Skotska

sk01
Holým tvarovaným vrcholkům ve skotském vnitrozemí se říká beny.
28.05.2016 14:21 | Ladislav Lhota

Příroda ostrova Skye a Skotské vysočiny (Highlands) umí být (nejen) na konci listopadu zádumčivá,  ale vždy spolehlivě uchvacuje magickým kouzlem. Dokládá to Ronald Persan svými fotografiemi instalovanými v kavárně kina Kotva. Jeho kolega Honza Sakař v přísálí Kotvy ukazuje divákovi černobílé záběry z pobřeží severního Skotska a hledá kontrasty mezi mořem a pevninou. Souběžné výstavy Skotsko resp. Scotlandscapes budou přístupné do konce července.

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Snímky Ronalda Persana v nenapodobitelných zákoutích skotské krajiny vznikly již téměř před pěti léty. Pražský rodák se tehdy pohyboval dva týdny na ostrově Skye a navštívil Highlands s rozeklaným severozápadním pobřežím, přímořskými pustinami i vnitrozemím tvarovaným holými vrcholy (beny), hlubokými údolími (gleny), průzračnými jezery (lochy). V ruce měl středoformátový přístroj Pentax 67 a sváděl nelehké, přesto povětšinou vítězné souboje s rozmarným počasím.

Severní část britského ostrovního impéria přilákala Honzu Sakaře (bazíruje na oslovení Honza), rodáka z Karlových Varů, který ve Skotsku se zaujetím fotografoval skály a moře. Při svém lovu beze zbraně vítal přítomnost živočichů i lidského prvku, jehož stopy hledal ve formě železné tyče nebo odvodňovací trubky, jedněch z mnoha symbolů umělé kultivace přírody. „Nejsem typický krajinář, který si najde záběr, chodí tam padesátkrát a čeká na optimální světlo. Spíš projíždím okolo a ve chvíli, kdy záběr vidím, tak ho vyfotím,“ svěřuje se.  

Starší z dvojice vystavujících fotografů, Ronald Persan, je také aktivní horolezec. Fotit začal jako patnáctiletý ruským aparátem Čajka, který však záhy ztratil funkčnost a způsobil autorovu víceletou pauzu. Intenzivní mačkání spouště obnovil Persan v roce 1994. Putoval napříč kontinenty, na kratší vzdálenosti ho nejednou doprovázel Václav Němec, kurátor fotovýstav v Kotvě. K Persanovým aktivitám patří spolupráce na knižní tvorbě a cestopisné přednášky s promítáním diapozitivů. V jihočeské metropoli vystavuje potřetí.

Sedmatřicetiletý Honza Sakař žije v Praze. Vystudoval Pedagogickou fakultu Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích – v roli vystavujícího tady má premiéru – a je posluchačem třetího ročníku oboru Tvůrčí fotografie na ITF v Opavě. Fotografuje především portrét, dokument, na cestách i krajinu. Pracuje většinou černobíle, klasicky i digitálně. Rád používá velkoformátovovou kameru a intenzivně se věnuje historickým fotografickým procesům. Souběh jeho zálib vedl k otevření portrétního kolodiového studia pod značkou Fotograf na plech.    

Ladislav Lhota
Foto Ronald Persan a Honza Sakař


sk02
sk03
sk04
sk05
sk06


Přidej komentář