Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Státní zámek ve Vimperku se dočkal rozsáhlé obnovy

vidh01
Se stavebním ruchem v areálu vimperského zámku se počítá do konce roku 2020. Objekt se promění v atraktivní turistický cíl pro návštěvníky Šumavy
09.05.2019 15:23 | Ladislav Lhota

Národní památkový ústav (NPÚ) zahájil koncem března rozsáhlé stavební práce na obnově státního zámku Vimperk. Dlouhodobý projek nazvaný Probouzení zimního zámku počítá s postupnou rehabilitací celého vimperského areálu. Po roce 1857 přiměl tehdejšího majitele k opravě rozsáhlý požár Horního zámku. Současnou obnovu si vynutil špatný stav cenné památky zapříčiněný nedostatečnou údržbou v posledních desetiletích. Půjde o nejrozsáhlejší práce za posledních sto šedesát let.

VIMPERK – Národní památkový ústav převzal správu zámku Vimperk v roce 2015 a zahájil ihned přípravy na obnovu areálu. Nyní se realizuje první etapa. „V této chvíli usilujeme o získání dalších financí z programu ministerstva kultury, v řádech několika desítek milionů korun, na obnovu Dolního zámku,“ připomíná generální ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková. Aktuálně se nachází v plném běhu rozsáhlá obnova Horního zámku, na niž NPÚ získal více než 110 milionů korun z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP).

Se stavebním ruchem se počítá do konce roku 2020. Součástí bude přeložení nevyhovujících vodovodních a elektrických sítí, obnova několika nádvorních fasád, vybudování reprezentativní prohlídkové trasy včetně zázemí pro návštěvníky. Plánuje se také výrazné rozšíření a modernizace expozic Muzea Vimperska, které je součástí vimperského zámku. „Už od roku 2021 by se měl stát zámek atraktivním turistickým cílem pro návštěvníky Šumavy a Pošumaví. Přistoupili jsme k obnově s touto vyhlídkou,“ ujišťuje Petr Pavelec, ředitel územní památkové správy v Českých Budějovicích.

Dochází k menším i větším objevům

Novou tvář dostává zámecký areál ve Vimperku od 26. března, kdy došlo k předání staveniště. „Zámek je nyní doslova k nepoznání. Na mnoha místech jsou rozebrané podlahy, vybourávají se vybrané novodobé příčky a zazděné průchody mezi místnostmi. Na nádvoří se vyhloubila vodovodní šachta a také příkop pro uložení vodovodního potrubí a suchovodů. Při takových zásazích samozřejmě dochází k menším i větším objevům. Proto jsou stálou součástí naší práce i průzkumy a pořizování dokumentace,“ vysvětluje kastelán vimperského zámku Vojtěch Brož.  

Vimperský zámek vznikl v polovině 13. století jako strážní hrad nad Zlatou stezkou směřující do Pasova. V průběhu 16. století byl postupně přestavěný v pohodlnější zámecké sídlo a na přelomu 16. a 17. století rozšířený o Dolní zámek a přilehlé zahrady. V roce 1947 ho převzal československý stát a zřídil tady správní sídlo Jihočeských státních lesů. Po roce 1989 spadal zámek pod chráněnou krajinnou oblast a národní park Šumava. Součástí zámeckého provozu je od roku 1961 Muzeum Vimperska. Areál je od roku 2010 zařazený mezi národní kulturní památky.

(lho, tzp)
Foto archiv NPÚ  Přidej komentář