Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Stoleté divadlo bude slavit s Daliborem v Boudě

bda01
Digitálně vytvořená podoba divadelní Boudy se letos v listopadu promění v reálnou stavbu, která připoutá pozornost k Mariánskému náměstí v jihočeské metropoli. Představí se tady soubory opery, činohry, baletu i Malého divadla
10.09.2019 15:06 | Ladislav Lhota

Den D připadl na 6. září. Oslavy 100 let Jihočeského divadla jsou ale rozložené na celý rok.  Odstartovaly jarním „výjezdním“ festivalem Jižní spojka v Praze (skvělým Jihočechům tleskalo vyprodané Forum Karlín) a výstavou Kabinet zázraků v Jihočeském muzeu (potrvá do 31. října). Pokračovaly nevšedním koprodukčním projektem CAMPQ (www.campq.cz), republikou křižovala Maringotka Malého divadla, finišuje příprava výpravné knižní publikace. Pilířem oslav bude na podzim Divadelní areál Bouda.

Č. BUDĚJOVICE – Před zahájením standardní podzimní sezony a unikátního projektu v Boudě nelze opomenout rekordní počinek před Otáčivým hledištěm v Českém Krumlově, kde čtyři soubory Jihočeského divadla v letních měsících zaznamenaly dosud nejlepší výsledek ve více než šedesátileté historii točny. Z devadesáti osmi plánovaných představení se kvůli počasí nekonala pouze dvě (další tři se musela přerušit). Přišlo více než padesát osm tisíc diváků, kteří zanechali v pokladně dohromady přes třiačtyřicet milionů korun. Návštěvnost překročila devadesát pět procent. Vedle osvědčených titulů sklidily úspěch obě premiéry – balet Šípková Růženka a opera Turandot.

Od předposledního měsíce roku 2019 se umělci budou potkávat s publikem pod střechou provizorní Boudy na Mariánském náměstí v Českých Budějovicích. Na přechodný čas zbudovaná aréna se otevře 21. listopadu slavnostní premiérou opery Dalibor od Bedřicha Smetany (stejným kusem startovalo JND v roce 1919) ve zkráceném přepracování Miloše Formana (původně pro ND v Praze) se zbrusu novým libretem Pavla Drábka a Tomáše Studeného. Název Bouda si Jihočeši vypůjčili na připomínku objektu, ve kterém se hrálo před postavením Zlaté kapličky, a rozhodli se oživit Mariánské náměstí, kde měla stát divadelní budova od šedesátých let minulého století.

Přes Království české utečou do Egypta

V době částečného zmírnění tuhosti totalitního režimu se plánoval moderní stánek pro Thálii, ale došlo jen na architektonickou soutěž a zbourání dvou domů, které nahradilo nevábné parkoviště. „Všemi historickými etapami Jihočeského divadla se prolíná snaha vybudovat důstojnou divadelní budovu,“ poukazuje současný ředitel JD Lukáš Průdek na stoletou absenci odpovídajícího zázemí pro umělecké soubory, jejichž potenciál se může v plné šíři rozvinout pouze při pohostinských vystoupeních mimo České Budějovice – snad s výjimkou činohry, pro niž se naskýtá více příležitostí v komornějším repertoáru. Volání po nové budově však stále nechtějí slyšet politici.

V Boudě na Mariánském náměstí se budou diváci v kabátech tetelit až do 30. prosince. Plakáty ve speciálním vizuálním stylu, které při kulatém výročí JD vytvořili pražští studenti ilustrace a grafiky Darjan Hardi s Davidem Šrotem, pozvou kulturymilovný lid na čtyři představení Dalibora, po nichž následuje politická komedie Zadržitelný vzestup Artura Ulie na motivy Bertolda Brechta v podání činoherního souboru (28. 11. – 8. 12.). Baletní soubor společně s uskupením Dekkadancers nachystali show pod názvem Inscenační porada (12. – 15. 12., hlavní roli ztvární Jiří Lábus). Provoz Boudy ukončí Malé divadlo Útěkem do Egypta přes Království české (19. – 30. 12.).

Ladislav Lhota
Foto archiv Jihočeského divadla   


bda02
bda03


Přidej komentář