Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Stoleté divadlo se prezentuje Kabinetem zázraků

kab01
Výstava 100 let Jihočeského divadla - Kabinet zázraků, která je otevřená v Jihočeském muzeu do 31. října, přibližuje divadelní historii, ale také práci herců a podpůrných profesí. Obsahuje výraznou interaktivní složku
02.06.2019 12:05 | Ladislav Lhota

Jihočeskému divadlu se nakupilo několik zakulacených výročí. Jeho sté narozeniny připadnou na 6. září a to je sám o sobě důvod k celoročním oslavám, jejichž součástí jsou také připomínky 200 let historické divadelní budovy, sedmdesátin Malého divala a šedesáti let uplynulých od vzniku samostatných souborů opery a baletu. Jedním z nejvýraznějších příspěvků je výstava v Jihočeském muzeu pod názvem 100 let Jihočeského divadla – Kabinet zázraků (1. června – 31. října).

Č. BUDĚJOVICE – Chodbová část expozice provede návštěvníka deseti dekádami vývoje Jihočeského divadla (kdysi Jihočeské národní divadlo). V šesti aktech a čtyřech intermezzech, pěkně po divadelnicku, seznamují autoři přicházející publikum s nejdůležitějšími historickými momenty a významnými osobnostmi. Textové panely doprovází řada zajímavých fotografií, vzácných dokumentů, archiválií či rekvizit z fondu Jihočeského divadla, Jihočeského muzea i soukromých sbírek. Je možné zalistovat starými kronikami nebo posedět na klasických sklápěcích sedadlech, jimiž bylo kdysi vybavené hlediště.

Druhá část výstavy v jednom z bočních muzejních sálů nabízí nevšední zážitky, které odhalují divadelní zákulisí, podněcují fantazii diváka a dávají mu příležitost k vyzkoušení hereckého projevu, ale i dalších profesí spojených s divadlem. Lidé zde mohou takříkajíc nahlédnout za oponu. Vstoupit do světa iluzí a snů, přičichnout k divadelní magii. Na konceptu spolupracovala výtvarnice Jitka Nejedlá a bývalá ředitelka písecké Sladovny Tereza Dobiášová. Garantem celé výstavy je šéfka Ateliéru 3D Jihočeského divadla Michala Piskačová spolu s vedoucí knihovny Jihočeského muzea a náměstkyní ředitele Helenou Stejskalovou.

Výstava přibližující Jihočeské divadlo se vrátila do Jihočeského muzea přesně po čtyřiceti létech. Doprovodný program aktuálního výstavního projektu sestává z dílen Ateliéru 3D pro skupiny od patnácti do třiceti osob ve věku deset plus a komentovaných prohlídek, jichž se může zúčastnit pět až třicet osob od pěti let výše. „Ve třech blocích po čtyřiceti minutách ukážeme zblízka některé principy vybraných profesí. Můžete si vyzkoušet práci scénografa, zvukaře a herce,“ slibuje Michala Piskačová. Devadesátiminutové komentované prohlídky se vrátí k divadelní historii a také vysvětlí, co všechno je potřeba ke vzniku představení. Říjnová dernisáž se spojí s vydáním publikace ke 100 letům JčD.  

Ladislav Lhota
Foto autor   


kab02
kab03
kab04
kab05
kab06


Přidej komentář