Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Středověká věž Jakobínka vítá prázdninové návštěvníky

jak01
Komentovanou prohlídku středověké hlásky mohou absolvovat návštěvníci s dobrou fyzickou kondicí
22.07.2016 10:56 | Ladislav Lhota

Skupina zručných tesařů dokončila dřevěné lešení, po kterém se dá vystoupat až k ochozu středověké věže Jakobínka poblíž hradního areálu v Rožmberku nad Vltavou. Konstrukce obepínající historickou stavbu umožní zahájit odborné restaurování a rovněž komentované prázdninové prohlídky pro milovníky památek a starých řemesel.

ROŽMBERK N. VLTAVOU – Experimentální projekt restaurování středověké věže Jakobínky se posouvá do další etapy. V polovině července 2016 bylo dostavěno unikátní dřevěné lešení dosahující na výškovou úroveň bývalého věžního ochozu. Konstrukci zhotovili tesaři pod vedením mistra Petra Růžičky pouze s využitím tradičních nástrojů. Vydatně jim pomáhali tesařští učni z Jaroměře a také z Francie, kteří se zapojili v rámci výměnného pobytu programu Erasmus.

Jakobínka se aktuálně podrobuje restaurátorskému průzkumu. „Cílem restaurování bude opravit zdivo i kamenné architektonické prvky a konzervovat zbytky středověkých omítek. Potom obnovíme ochoz a střechu věže,“ označuje nejvýznamnější součásti stavební obnovy Petr Pavelec, spoluautor projektu a ředitel Národního památkového ústavu, územní památkové správy v Českých Budějovicích.

Unikum celého projektu spočívá také v jeho didaktickém rozměru. „Rádi bychom zájemcům z řad návštěvníků Rožmberka přiblížili nejen historii středověké hlásky, ale v praxi chceme oživit středověké stavební postupy a potvrdit jejich praktickou využitelnost i v dnešní moderní a technicky vyspělé době,“ zdůrazňuje Petr Pavelec.

Pro zájemce, kteří se chtějí dozvědět podrobnosti a pokochat se pohledem z vrcholu věže, vypisuje Národní památkový ústav čtyři mimořádné komentované prohlídky. Podmínkou účasti je věk nad osmnáct let a dobrá fyzická kondice. Výklad o historii věže, postupu restaurátorských prací, využití historických řemesel a speciálních technických postupů povede osobně Petr Pavelec.

Termíny prohlídek:
úterý 26. července 2016, úterý 2. srpna 2016, úterý 9. srpna 2016 a středa 17. srpna 2016

Začátek prohlídek:
15 hodin

Vstupné:
jednotné 300 Kč  (k úhradě v pokladně hradu Rožmberk)

Maximální počet osob:
10 (rezervace je možná na emailu rozmberk@npu.cz nebo telefonu 380 749 838)

(tzp, lho)
Foto archiv NPÚ



Přidej komentář