Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Středověký jeřáb opouští rožmberskou věž Jakobínku

dža01
Bezmála dva roky stál u věže Jakobínka v Rožmberku nad Vltavou experimentálně sestrojený jeřáb podle nákresů Leonarda da Vinci. Po čase bude na jiném místě přístupný veřejnosti
08.08.2019 12:41 | Ladislav Lhota

Replika pozdně středověkého jeřábu sestrojeného dle nákresů Leonarda da Vinciho provázela věž Jakobínku v Rožmberku nad Vltavou bezmála dva roky. Do výšky čtyřiceti metrů se pomocí jeřábu dopravoval materiál na opravu šindelové střechy a zbudování vyhlídkového ochozu. Stavební úpravy dospěly do finální fáze a odborní pracovníci začali rozebírat unikátní technickou pomůcku. Podle plánu bude hotovo 18. srpna.  

ROŽMBERK NAD VLTAVOU – Za využití jeřábu se podařilo snést poškozené stavební prvky z vrcholku věže a následně vyzdvihnout vše potřebné k rekonstrukci. Od podzimu 2017 jeřáb přepravil pětadvacet tun materiálu. „Na vrchol jsme dopravili množství nové malty, kamenů a cihel, také devět replik kamenných krakorců, šest replik římsových desek, hranoly a latě na nový krov, několik palet modřínových šindelů, nakonec i dubové trámky a fošny pro obnovený ochoz,“ vypočítává stavební technik David Říha z Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích.

Čtrnáct metrů dlouhý a sedm metrů vysoký jeřáb na lidský pohon bohatě posloužil svému účelu. Památkáři se následně rozhodli stroj rozebrat na jednotlivé prvky tak, aby šel znovu složit. „Je pravděpodobné, že naši předkové obvykle neprováděli tuto činnost a odstranili stroj destrukčním způsobem. S ohledem na náročnost transportu v pozdním středověku, nízké ceny lidské práce a dostatek materiálu bylo výhodnější postavit na další stavbě nový jeřáb,“ vysvětluje David Říha.

Jeřáb se rozebírá pomocí ručních nástrojů a kladek. Prvek po prvku. Práce se konají ve výšce téměř čtyřicet metrů nad zemí za složitých povětrnostních podmínek. „Ukazuje se, že demontáž je náročnější než sestavení. Spoje jsou takřka srostlé a povolují jen při maximálním úsilí,“ popisuje stavební technik. Rozebraný jeřáb uskladní jihočeští památkáři na suchém místě do doby, než pro něj v rámci rožmberského areálu vybudují důstojné prostory, kde bude znovu sestavený a zpřístupněný zvědavým očím veřejnosti.

Místo chemie postačilo sádlo

Aktuálně se vyhodnocují data získaná v průběhu stavebního experimentu s použitím repliky středověkého jeřábu. „Ověřili jsme si, že stavitelé již před staletími dosahovali vysoké přesnosti, kterou dnes ovládáme díky moderním přístrojům s pokročilou optikou a mikroprocesory. K zaměření stavby postačila krokvice nebo totální stanice namísto nivelačního přístroje. Výsledek byl stejný. Rovněž při transportu objemných břemen, k němuž nám slouží těžká mechanizace, si naši předchůdci uměli poradit chytrým využitím geometrie, kladky a lidské síly,“ vyjadřuje obdiv David Říha.  

Experiment při opravě Jakobínky dále ukázal, že dřevo se dá krátkodobě konzervovat i bez použití moderní chemie. Namísto ropných produktů lze úspěšně promazávat pohyblivé součástí technické pomůcky obyčejným sádlem. „Vyzkoušeli jsme, že dřevo výborně funguje i jako namáhaný konstrukční prvek. Důležitý je přitom pečlivý výběr stromů k pokácení, zpracování pouze výběrového profilu řeziva a citlivé ruční opracování, aby se uchoval dostatek nepřerušených vláken. Starý způsob práce je však náročný na čas a kapacitu lidských zdrojů,“ upozorňuje technik budějovického NPÚ.

Obnova rožmberské Jakobínky nekončí popisovanou stavební dvouletkou. V horizontu týdnů se uzavře montáž ochozu. Řemeslníci doplní podlahy v jednotlivých podlažích, dojde ke zrestaurování středověkého schodiště spolu se zábradlím a osazení dobových replik dveří, oken a mříží. Rekonstrukci završí osazení plechové makovice na vrchol věže. Experimentální část obnovy Jakobínky, zahrnující také stavbu dřevěného vřetenovitého lešení, vyšla na pět a půl milionu korun. Věž bude zpřístupněná s úvodem návštěvnické sezony 2020.

(lho, tzp)
Foto archiv NPÚ



Přidej komentář