Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Středověký jeřáb poslouží k opravě střechy na Jakobínce

jako01
Pomocí repliky středověkého jeřábu poháněného lidskou silou se odborníci pustí do opravy střechy věže Jakobínka, která je dominantou hradu Rožmberk
05.06.2018 10:52 | Ladislav Lhota

Odborníci Národního památkového ústavu, územní památkové správy v Českých Budějovicích, pokračují šestou sezonu v ojedinělém stavebním experimentu při obnově věže Jakobínka v Rožmberku nad Vltavou. Pomocí repliky středověkého jeřábu poháněného lidskou silou se v letošním roce pustí do opravy střechy. Díky projektu se nejen postupně zrevitalizuje historický objekt, ale také se v praxi uchová paměť dávných a stavebních postupů a řemesel. 

ROŽMBERK NAD VLTAVOU – Replika středověkého jeřábu je dlouhá čtrnáct a vysoká sedm metrů. Kolo na lidský pohon stojí na vrcholu věže a lze jím otáčet kolem osy. Díky tomu obslouží celý plášť věže až po vrchol. Do třicetimetrové výšky se vytáhnou kamenné krakorce, tesařské prvky pro konstrukci krovu a ochozu, střešní krytina, kámen a malta potřebná pro opravu věže. Dolů bude jeřáb snášet suť. Autory jeřábu jsou projektant Vít Mlázovský a tesař Petr Růžička, kteří se inspirovali kresbami a plány z Codexu Atlanticus od Leonarda da Vinci.

Jeřáb se skládá z mnoha ručně obráběných prvků postupně spojených do provizorních ověřovacích celků v tesařských dílnách. Výroba započala na jaře 2016, montáž se uskutečnila před Jakobínkou na podzim 2017. Cena jeřábu se vyšplhala vyšla na 2,3 milionu korun „Tisíce hodin výhradně ruční práce bez použití elektrického nářadí proměnilo třiapadesát metrů krychlových převážně smrkového dřeva ve zcela funkční repliku jeřábu“, vysvětluje David Říha, investiční referent NPÚ v Č. Budějovicích.

Prohlídka si žádá dobrou fyzičku

Nosnost jeřábu je 500 kilogramů. Obsluhu zajišťují tři osoby. „Chodec pohání poběžné kolo, vazač uvazuje břemena a velitel koordinuje činnost. Chodec musí od velitele přesně vědět, v jaké poloze je břemeno a tedy jakou rychlostí má pohybovat kolem a na jakou stranu,“ upřesňuje Říha. V letošním roce se jeřáb využije při opravě středověké přečnělkové cihelné klenby ve tvaru kužele, která zastřešuje celou věž, a pro vyzdvižení chybějících kamenných krakorců – kamenných nosných článků. Ty ponesou dřevěný ochoz ve výšce třiceti metrů.

Dalším úkolem bude restaurování a konzervace dřevěných schodišť v interiéru věže. Kvůli náročnosti rekonstrukce a malému rozsahu staveniště pracuje na věži pravidelně jedna nebo dvě tří až čtyřčlenné skupiny pracovníků. Na příští rok se plánuje oprava krovu, ochozu a drobné dodělávky. „Celková částka za stavební práce a služby zatím dosáhla výše 7,6 milionu korun včetně DPH,“ přidává informaci David Říha.

Práce s jeřábem bude atraktivní pro turisty a školní výpravy. Pro zájemce, kteří se chtějí dozvědět podrobnosti a pokochat se výhledem na vltavské údolí, vypíše Národní památkový ústav každý měsíc jednu mimořádnou komentovanou prohlídku. Uskuteční se na lešení. Podmínkou účasti je věk nad osmnáct let a dobrá fyzická kondice. Výklad o historii věže, postupu restaurátorských prací, využití historických řemesel a speciálních technických postupů povede osobně Petr Pavelec, ředitel územní památkové správy NPÚ v Českých Budějovicích a hlavní koordinátor projektu.

Věž převzali v dezolátním stavu

Na prohlídku může vyrazit maximálně deset zájemců. „Přestože lešení je stabilní, neměl by se na něj pouštět nikdo se strachem z výšek,“ připomíná Petr Pavelec. Pro školáky a rodiny s dětmi je připravený program Jeřáby táhnou na Jakobínku. Zábavnou a jednoduchou formou vysvětlí základní fyzikální principy mechaniky. „Pro demonstraci používáme modely, které jsou dostatečně velké na to, aby děti pocítily tíhu břemene. Přesvědčí se, že jednoduché stroje jsou funkční a vyvinou obrovskou sílu. Na Rožmberku si děti prohloubí znalosti z fyziky,“ zdůrazňuje Eva Neprašová, spoluautorka didaktického programu.

Celková obnova věže skončí v roce 2019. „Jakobínka zůstane i nadále dominantou hradu, navíc bude opravená a veřejně přístupná. Věříme, že se přiřadí k atraktivním výletním cílům V interiéru vznikne malá expozice o dějinách věže a projektu spojeném s opravou. Rekonstruovaný dřevěný ochoz poslouží k vyhlídkám na hradní areál i jeho široké okolí,“ odkrývá plány ředitel Petr Pavelec.

Národní památkový ústav získal Jakobínku od České pošty po složitých jednáních v roce 2012 v naprosto dezolátním stavu. První písemné zmínky o původně strážní věži jsou z počátku 16. století. Po Rožmbercích, Janu Zrinském a krátce Petru Švamberkovi získal hrad s věží v roce 1620 Karel Bonaventura Buquoy. Rod Buquoyů vlastnil hrad Rožmberk do roku 1945. Termíny červencových a srpnových prohlídek určených pro rodiny s dětmi budou zveřejněné na webu hradu Rožmberk.

(lho, tzp)
Foto archiv NPÚPřidej komentář