Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Studentská porota ocenila Jihočechy na Festivalu smíchu

smich01
Herečka a moderátorka Lucie Zedníčková předává ocenění řediteli Jihočeského divadla Lukáš Průdkovi a šéfce činohry Janě Kališové
31.01.2017 18:30 | Ladislav Lhota

Komedie s názvem Souborné dílo Williama Shakespeara ve 120 minutách v podání činohry Jihočeského divadla získala Cenu studentské poroty na 17. ročníku GRAND Festivalu smíchu, který se uskutečnil ve Východočeském divadle v Pardubicích od 23. do 30. ledna 2017. Budějovický činoherní soubor si odvezl z festivalu stejnou cenu již v roce 2007 za inscenaci Bůh masakru a o tři roky později, kdy uspěl s tragikomedií Tlustý prase.

PARDUBICE / Č. BUDĚJOVICE – Návštěvníci Východočeského divadla měli v posledním lednovém týdnu možnost zhlédnout sedm nejlepších komedií, které v roce 2016 vznikly na jevištích českých a moravskoslezských profesionálních divadel. Další komediální představení čekala na zájemce v doprovodném programu. GRAND Festival smíchu si divadelníci velmi považují díky unikátnímu zaměření, neboť se věnuje výhradně komediálnímu žánru, který je opomíjený na jiných festivalech.

O titul Komedie roku 2016 se v letošním ročníku utkaly gangsterka se zpěvy Frank V. (Městské divadlo Brno), bláznivá krimi S nebožtíkem v patách (Městské divadlo Mladá Boleslav), Souborné dílo Williama Shakespeara ve 120 minutách (Jihočeské divadlo), swingová groteska Saturnin (Národní divadlo Brno), temperamentní komedie Poprask na laguně (Divadla F. X. Šaldy Liberec), hudební komedie Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách (pražské Divadlo ABC) a divadelní verze kultovního britského televizního sitcomu Jistě, pane ministře (Východočesk divadlo). 

Králem letošního festivalu se stala komedie Poprask na laguně od Carla Goldoniho v podání libereckého Divadla F. X. Šaldy, která si odvezla čtyři ocenění. Vyhlášení výsledků se uskutečnilo v rámci závěrečného Galavečera smíchu 30. ledna, který už potřinácté natáčela Česká televize a odvysílala v posunutém přenosu na programu ČT art. Večerem provázela herečka Lucie Zedníčková a člen domácího hereckého souboru Milan Němec. Za Jihočeské divadlo přebírali ocenění ředitel Lukáš Průdek a šéfka činohry Jana Kališová.

Nejbližší reprízy oceněné komedie Souborné dílo Williama Shakespeara ve 120 minutách (v režii Šimona Dominika hrají Pavel Oubram, Tomáš Drápela a Tomáš Havlínek) má Jihočeské divadlo na programu 13. února, 22. února a 15. března.

Ladislav Lhota
Foto archiv JDsmich02
smich03
smich04


Přidej komentář