Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Sudetenland je neskutečným lákadlem

sud01
Českobudějovický rodák Václav Němec při toulkách Novohradskem zaměřuje objektiv svého fotoaparátu na místa, která připomínají zašlou slávu kdysi velmi živé a pulzující krajiny odnepaměti označované jako Sudety
03.10.2020 10:22 | Ladislav Lhota

Generační souputníci Roman Panáček a Václav Němec (oba 1965), nadšení fotografové, absolventi Institutu tvůrčí fotografie při Slezské univerzitě v Opavě, vystavují společně v předsálí a kavárně českobudějovického kina Kotva s velkým entuziasmem pořízené snímky z příhraničních oblastí naší republiky označovaných odedávna jako Sudety. Dva fotografické bloky pod souhrnným názvem Sudetenland jsou k vidění od 2. října do 20. listopadu.

Č. BUDĚJOVICE – Muž mnoha profesí Roman Panáček (mistr dřevař, brusič ve sklárně, redaktor a fotograf, au pair v Anglii, překladatel z angličtiny, dispečer v tiskárně), jenž od roku 2008 absolvoval několik samostatných výstav a participuje na společných výstavách volného uměleckého sdružení Octopus, se zaměřil na sudetské území v jesenickém masivu. Krajina zbavená po roce 1945 původního obyvatelstva na základě Benešových dekretů a devastovaná čtyři desítky let komunistickou mocí zcela změnila tvář.

Zmizely celé vesnice. Novou podobu kdysi pulzujícího prostoru vytvořila příroda. V průvodním slově k Panáčkově výstavě v Šumperku (2012) stojí: „Zbylé stopy dál polyká hlína. Už jen tísnivé ticho náhrobků na hřbitovech, tu a tam remízky kamenů z luk, z pastvin a z polí, kdysi pracně vysbíraných, často i v hustém lese pár zplanělých ovocných stromů a střepy nádob v místech, kde daleko široko už nestojí žádný dům; snad jeho základy, kamenný práh nebo roubení vyschlé studny, puklé koryto z krupníku v kopřivách u cesty, která nikam nevede…“

Českobudějovický rodák Václav Němec, neúnavný dramaturg kotváckých výstav, kombinuje subjektivní dokumentární záběry s krajinářskou fotografií. Při svých oblíbených toulkách Novohradskem zachycuje proměnu této dnes jihočeské části Sudet, kterou také násilně opustilo německé obyvatelstvo. Noví osídlenci se ztěžka adaptovali na drsné zdejší podmínky. „V některých případech se to podařilo, v jiných méně. Je to kraj zapomenutý se směsí rázovitých obyvatel a novodobých zbohatlíků, kteří zde budují svá sídla, také chatařů či různých alternativců a trampů, pro něž je tato divočina neskutečným lákadlem,“ zjišťuje autor působivých záběrů.

(lho, tzk)
Foto Roman Panáček a Václav Němec


sud02
sud03
sud04
sud05
sud06


Přidej komentář