Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Supraphon má v distribuci cédéčko s muzikálem Kronikáři

kr01
Na vzniku studiové nahrávky se podílejí sólisté opery, herci Malého divadla a sbor s orchestrem opery JD
01.02.2018 15:06 | Ladislav Lhota

Rodinný muzikál Kronikáři, který vznikl výhradně pro Jihočeské divadlo a v Jihočeském divadle (JD), se necelý rok od svého uvedení (premiéra 17. března 2017) dočkal studiové nahrávky a míří za svými příznivci i novými objeviteli do domácích přehrávačů. Cédéčko plus digitální formáty s osmnácti „kronikářskými“ skladbami zařadilo vydavatelství Supraphon do své distribuční sítě od 1. února 2018. Na záznamu pořízeném ve studiu Českého rozhlasu v Českých Budějovicích se podíleli inscenátoři a účinkující ze všech čtyř souborů první jihočeské scény.

Č. BUDĚJOVICE – Čtrnáctiletý Matyáš objeví ve sklepě staré kroniky, jedinou památku po tátovi. Maminka důrazně zakazuje listování, tím však umocňuje synovu zvědavost. Nevšední dědictví dokonale vtáhne teenagera, až se ztratí v dějinách. Sleduje, jak Kolumbus objeví Ameriku, jak Johanka z Arku vede vojsko do boje. Potkává další hrdiny a zažije významné události až do 20. století. Přitom hledá svého otce, jemuž se také staly osudnými vycházky do historie.

Muzikálový příběh otce a syna na pozadí zběsilého kolotoče dějin vyšel z autorské dílny skladatele Davida Hlaváče, scénáristy Davida Košťáka a autorky textů Heleny Kebrtové. Velký zájem publika, hlavně školního, přivedl autory a tvůrce do studia Českého rozhlasu v Českých Budějovicích, kde loni na přelomu října a listopadu vznikla nahrávka osmnácti skladeb. Účinkují sólisté opery, herci Malého divadla a sbor s orchestrem opery JD pod vedením dirigenta Pavla Trojana.

Reálný svět se roztančí a rozespívá

Původní české autorské tvorby pro diváka od osmi let není na českých divadelních scénách mnoho. „Návštěva každého představení mě utvrzuje v tom, že rodinný muzikál má velký potenciál. Mým snem je vidět Kronikáře v nastudování dalších divadel. Dílo, které vzniklo v Budějovicích, si zaslouží vidět i lidé v jiných krajích a koutech světa,“ říká hrdě ředitel JD Lukáš Průdek. „Muzikál je pro mě vrcholná forma divadla. Stýkají se v ní veškeré dovednosti, které má mít herec. Baví mě, když se reálný svět roztančí a rozezpívá,“ připomíná režisér Kronikářů Petr Hašek.

Nahrávka Kronikářů s podtitulem Stručné dějiny světa v muzikálu, vychází na CD, ale i v digitálních formátech. Supraphon je zařadil do distribuční sítě od 1. února 2018. Partnerem inscenace je Robert Bosch, spol. s r.o. Vydavatelem nahrávky je Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích. Historicky první čtyřsouborové představení mohou diváci nadále sledovat v originále – nejbližší reprízy na jevišti JD se konají 3. února, 7. a 22. března.  

Ladislav Lhota
Foto Petr ZikmundPřidej komentář