Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Svět zobrazovaný J. R. Schusterem zůstal idylický

schu01
Expozice nazvaná České Budějovice štětcem Jana Rafaela Schustera v budějovické Radniční výstavní síni bude otevřená do 11. února
10.01.2019 17:11 | Ladislav Lhota

Radniční výstavní síň na náměstí Přemysla Otakara II. v jihočeské metropoli od vrcholícího adventu a času vánočního přitahuje nejen milovníky výtvarného umění a dokumentární fotografie, ale především Budějovičáky, kteří zde mohou srovnávat obrazy a kresby Jana Rafaela Schustera, většinou ze šedesátých let minulého století, se snímky Milana Bindera pořízenými v současnosti ze stejního úhlu jako je viděl malíř. Doba trvání výstavy se posunula do 11. února.

Č. BUDĚJOVICE – Na uplynulý rok připadlo 130. výročí narození Jana Rafaela Schustera. Výstavním projektem ho připomnělo Jihočeské muzeum a poté Útvar hlavního architekta městského magistrátu zapůjčil Schusterovy obrazy a kresby do Radniční výstavní síně, v níž se postarali o expozici českobudějovičtí historikové Milan Binder s Danielem Kovářem. Část malířova díla pocházející z majetku magistrátu připomíná návštěvníkům podobu města hlavně z období 1962 až 1965, kdy ještě stály mnohé historické objekty, které později musely ustoupit nové – a ne vždy romantické – architektonické koncepci.

Třicítka obrazů a kreseb vytvořených rozličnými technikami (olejový pastel, olejová rudka, akvarel, tužka, lavírování) přivede diváka ke vzpomínkám na místa zaniklá, přetvořená anebo stále žijící se stejnou tváří, kterou jim vtiskli naši předkové. Žádnou neznámou pro současníka není hradební věž Železná panna, ale málokdo ví, že se původně jmenovala Spilhaybl. Zajímavý je pohled na Sokolský ostrov se starou plovárnou či zbořenou zástavbu ve Staroměstské ulici. Každou duši pohladí vyobrazení dvorků, podloubí a kleneb středověkých domů. Nechybí motivy ze Staroměstského hřbitova a díla staršího data – Sokolovna (1950), Zeleninový stánek na náměstí (1947).

Srovnávací fotografie Milana Bindera ukazují, jak se změnily jednotlivé objekty od chvíle, kdy je zvěčnil malíř. Výstavu doplňuje více než desítka krajinářských obrazů z dílny Jana Rafaela Schustera (1988 – 1981). Rodák z jihočeské Březnice žil od čtyř let v Českých Budějovicích. Tady vystudoval a také završil pedagogickou dráhu započatou na štacích v Úsilném, Zlivi a Lišově. Většinu svého dlouhého života spojil s jihočeskou metropolí a přestože jej dostihla moderní doba plná betonu, asfaltu, smogu, zůstal svět jím zobrazovaný (tři tisíce obrazů, kreseb, náčtrků, studií) navždy idylický. Nepostrádá však dokumentární hodnotu.

Ladislav Lhota
Foto autor


schu05
schu03
schu04


Přidej komentář