Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Szmaglewska svědčila o Březince písemně i ústně

020223obd01
Na knihkupecké pulty v celé republice přichází novinka z nakladatelství Garamond, která svědčí o tragických momentech nedávné historie, které je potřeba neustále připomínat, neboť nad lidstvem stále visí hrozba jejich opakování. Polská autorka Seweryna Szmaglewska přežila tříletý pobyt v koncentračním táboře Osvětim-Březinka, utekla z pochodu smrti a vydala autentické svědectví
02.02.2023 10:06 | Ladislav Lhota

Pozoruhodnou novinkou v produkci pražského nakladatelství Garamond na počátku roku 2023 je kniha polské autorky Seweryny Szmaglewske (1916 – 1992) s názvem Dým nad Březinkou. Svědectví o komplexu nacistických koncentračních táborů Osvětim (Auschwitz I Osvětim, Auschwitz II Březinka) napsala Szmaglewska jako jedna z menšiny přeživších vězeňkyň bezprostředně po 2. světové válce a text figuroval mezi důkazními materiály v norimberských procesech. 

PRAHA / JIŽNÍ ČECHY – Zdrcující svědectví vykresluje každodenní život uvězněných, poznamenaný sháněním jídla a oblečení, bojem proti vším, tyfu a únavě z nesmyslné práce, týráním opilými esesmany i pohledem na šílenství odehrávající se mezi vlakovou stanicí a krematorii. Příběh končící postupnou evakuací tábora před příchodem spojenců je protkaný osobními příběhy i obecnými úvahami o lidském údělu. Seweryna Szmaglewska vytvořila jednu z prvních autobiografických výpovědí o koncentračních táborech na polském území. Autentický popis života v lágru posloužil v únoru 1946 u Mezinárodního vojenského tribunálu v Norimberku jako důkazní materiál proti nacistům.

Jedinečnost knihy spočívá nejen v popisu každodenního života za dráty v Březince, ale především v soucitném pohledu osoby nežidovského původu, která se ocitla v táboře kvůli odbojové činnosti a přihlížela mnohem drsnějšímu utrpení židovských vězňů. Szmaglewskou zachránila víra ve vítěznou mravní silu lidstva. Ta jí pomáhala přežít. Rodačka z města Piotrków Tribunalski vyrůstala ve Varšavě. Studovala učitelský seminář, poté Sociální a pedagogickou školu na Jagellonské univerzitě v Krakově a Lodži. Období 1942–1945 strávila v Osvětimi-Březince. Utekla z pochodu smrti poblíž města Wodzisław Śląski 18. ledna 1945. Vypovídala u soudu v Norimberku.

(lho, kar)
Foto archiv nakladatelství Garamond


020223obd02


Přidej komentář