Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Táborská setkání se vracejí ve velkém formátu

080922tas01
Mezinárodní historický festival Táborská setkání vstoupí do čtvrté dekády své existence v tradičním formátu. Hlavní část programu se uskuteční na Žižkově náměstí, živo bude také na Tržním náměstí, v Lesoparku Pintovka, Děkanské ulici, Špitálském náměstí nebo náměstí Mikuláše z Husi, na louce pod Holečkovými sady, Jordánské pláži, v zahradě Střelnice či botanické zahradě
08.09.2022 15:24 | Ladislav Lhota

Mezinárodní historický festival Táborská setkání má před sebou 31. ročník a vrací se po covidových omezeních v tradičním velkém formátu. Hejtman Jan Žižka se ujme vlády nad městem od pátku 16. září do neděle 18. září. Po dvouleté pauze se znovu bude platit vstupné, ale pouze na Žižkově náměstí, kde se bude konat hlavní část programu. Vstupenky lze zakoupit v infocentru nebo online na stránkách www.taborskasetkani.eu/vstupne. TÁBOR Pořadatelské město nachystalo novinku v podobě online rodinné vstupenky pro rodiny s dětmi ve věku sedm až dvanáct let (jeden až dva dospělí, max. tři děti). Děti v této kategorii budou mít vstupné zadarmo, stejně jako děti do šesti let bez nutnosti koupit online vstupenku. Základní dvoudenní vstupné je 250 korun (na místě 350) a zlevněné vstupné (děti 7 až 12 let, senioři nad 65 let, ZTP) činí 150 korun (na místě 250). „Letošní cena dvoudenní vstupenky zůstává nadále příznivá a dostupná díky příspěvku města Tábor a finanční pomoci partnerů festivalu,“ ujistila Radka Šimková, vedoucí Odboru kultury a cestovního ruchu.

Festival zahájí brněnská kapela Deloraine na Žižkově náměstí v pátek v 19 hodin. Po deváté hodině večerní přivede Jan Žižka pochodňový průvod a v půl desáté se na budově Staré radnice promítne videomappingový příběh Z hlubin Jordánu, který připomene 530 let od založení známé údolní nádrže. Program na náměstí ukončí ukrajinská středověká kapela Spiritual Seasons. Středověké tržiště na Tržním náměstí (18 – 23 hodin) bude simulovat dobový život, nabídne středověkou kuchyni, ohňovou show a prodej tradičních řemeslných výrobků. Hudební scénu v Lesoparku Pintovka vyplní koncert táborských hudebních těles Peshata a Swind Band Tábor se začátkem v 21.30 hodin.

Šermíře zastaví ohňová show

V sobotu se na Žižkově náměstí představí soubory z partnerských a spřátelených měst Grodzisk Wielkoposki, Nové Zámky, Škofja Loka. V půl druhé dorazí kostýmovaný průvod, v půl třetí se bude předávat Cena města za rok 2022 in memoriam Bohumilu Smrčkovi a Marii M. Šechtlové. Večer na náměstí bude večer patřit koncertům Michala Hrůzy a kapely Hrůzy, Davida Kollera s kapelou a Karla Kahovce a The Beatles revival. Děkanská ulice za kostelem Proměnění Páně se stane Uličkou hříchů, na Špitálském náměstí bude učit husitský kazatel, lékař a astronom, mistr Křišťan z Prachatic (Středověký špitál). Nebude chybět oblíbený Dětský ráj v Holečkových sadech.

Náměstí Mikuláše z Husi zaplní Staročeský jarmark provázený po celý den kulturním programem. Na Velké šanci budou od 18 hodin připravená šermířská vystoupení, která zakončí Noční ohňová show o půl jedenácté. Oblíbený rytířský turnaj začne ve čtyři odpoledne na louce pod Holečkovými sady. Lesopark Pintovka obsadí Teen zóna (14 až 18 hodin). V aktuálním ročníku nebude  program postrádat ohňostroj, který bude odpálený v deset večer z Jordánské pláže (Sokolské plovárny) a z pontonů na hladině Jordánu. Nabídne nečekané světelné efekty a úžasnou show.

V sobotu návštěvníci najdou před budovou Střelnice tradiční Výstavu požární techniky profesionálních hasičů Tábor (10 – 13 hodin). V zahradě Střelnice vystoupí odpoledne Svišti v orchestřišti, Pocta Zuzaně Navarové a Náhodný výběr. Neděle se ponese ve znamení Dnů evropského kulturní dědictví. Připravené jsou komentované prohlídky spojené s památníkem nacistického popraviště, Jordánem a táborských kašnách. Na Žižkově náměstí vystoupí Jiří Schelinger Tribute Mladen Djelmo (14 hodin) a táborská formace Corazón (16). Z nedělního doprovodného programu lze doporučit výstavu hub v botanické zahradě (8 až 18) nebo táborskou veslařskou regatu na hladině Jordánu (10 až 15).  

(lho, tzt)
Foto archiv města Tábor


080922tas02
080922tas03
080922tas04
080922tas05


Přidej komentář