Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Táborská setkání zaujmou i bez průvodů a ohňostroje

tas01
Program 29. ročníku festivalu Táborská setkání s podtitulem 600 let na hoře Tábor se rozloží na desítky menších scén a kulturních příležitostí. Starosta Štěpán Pavlík označil přehlídku jako Blízká setkání místního druhu
01.09.2020 13:53 | Ladislav Lhota

Městský festival Táborská setkání dozná celou řadu změn v souvislosti s epidemiologickými opatřeními. Důležité je, že organizátoři se nevzdali a našli cestu, jak i ve složitých podmínkách připomenout tradice druhého největšího města v Jihočeském kraji. O zaměření letošního 29. ročníku (11. – 13. září) napovídá podtitul 600 let na hoře Tábor. Lidé si připomenou historii, čeká je porce hudby, tance a množství kulturních zážitků. A přijde mezi ně Jan Žižka. Vstup je bezplatný.

TÁBOR – Letošní festivalové pokračování naváže na svoji tradici v neobvyklém formátu bez zahajovacího ceremoniálu, bez hudebních hvězd na hlavním pódiu, bez průvodů a ohňostroje, ale s využitím místních spolků, sdružení a táborských hudebních těles. Dramaturgie nachystala desítky menších scén, aby nedocházelo ke kumulování návštěvníků. „Program bude rozložený do více míst v různých částech města a bude se prolínat časově. Na jednotlivých akcích dokážeme regulovat počet osob. Když si pomůžeme terminologií z oblasti filmu, letošní Táborská setkání se uskuteční jako Blízká setkání místního druhu,“ uvedl starosta Štěpán Pavlík.

Počítá se s omezenou kvótou občerstvovacích stánků na náměstích, což je výzva pro majitele či nájemce restauračních zařízení, aby si zajistili dostatek zásob. Po zkušenosti z minulého roku se nápoje ve stáncích budou nalévat do městských vratných kelímků. Festival bude rozdělený na více hudebních scén. V pátek 11. září začne hudební program na Jordánské pláži (Sokolské plovárně) v podání kapel Volant a Peshata. Na zahradě Střelnice zazní nejslavnější skladby W. A. Mozarta (Mozart opera gala) a poté přijdou na řadu Hot Sisters Swing Band. V nově zrekonstruovaném gotickém sále Staré radnice se veřejnost v 17 hodin seznámí s knihou Dějiny Tábora I a otevře se výstava Tábor 600 let.

Boží bojovníci dostanou verzi 2020

Taneční skupina CODA připravila po loňském úspěchu další velkolepé vystoupení, tentokrát pod titulem Střípky 600 let města na ostrohu. Jelikož nebude na Žižkově náměstí pódium, taneční vystoupení předvede celkem třikrát: V divadelní zahradě Divadla Oskara Nedbala (pátek od 20.30 hodin), na Jordánské pláži (sobota od 20 hodin) a na náměstí T. G. Masaryka (sobota od 21.30 hodin). V sobotu 12. září a v neděli 13. září v čase 10–18 hodin se otevře Staročeský jarmark na Žižkově náměstí a Řemeslný trh na Tržním náměstí s hudebním programem.

Na náměstí Mikuláše z Husi bude celou sobotu (10–17 hodin) fungovat Dětský plácek s pohádkami, kolotočem, houpačkami a putováním po Stezce malého práčete. Na zastaveních si děti vyzkouší znalosti středověkých práčat, na konci stezky v Tismenickém údolí ve svém ležení je přivítá hejtman Jan Žižka. Křížkova ulice (průchod vedle Infocentra) se promění v Uličku neřesti. „Projdete se uličkou smrtelných hříchů a neřestí, vyzkoušíte si svou vůli, abyste se nedostali na scestí, a to po celou sobotu v čase 10–17 hodin,“ napsali organizátoři do propozic.   

V děkanském kostele na Žižkově náměstí v pravé poledne nadejde čas světové premiéry videoprojekce nové podoby husitského chorálu „Ktož jsú boží bojovníci – verze 2020“ s dokumentem o jeho vzniku a lektorským úvodem. Reprízy se plánují ve Sboru božích bojovníků CČSH Tábor (sobota podvečer) a gotickém sále Staré radnice (neděle). Na Jordánské pláži zahrají kapely Spadané listí, Tomáš Průša & Jan Sládek, Spolektiv, Cihelna & spol. a Semtam. Na zahradě Střelnice se představí Svišti v orchestřišti, Swing Band Tábor, Laskat a Michal Ambrož a Hudba Praha.

Karel Thir bude mít pamětní desku

Velký šanc si zamluvili šermíři na sobotu od 18 hodin. Program ukončí ohňová show ve 22 hodin. Před Střelnicí od 9 do 12.30 hodin předvedou požární techniku profesionální hasiči Tábor. Teenagerům je určená Teen zóna na náměstí T.G.M. (sobota 14–22 hodin). Vedle sportovních ukázek vystoupí DJ Adie, Totally Nothing, DJ SET, Sukulend Sound, DJ Herby a rapper Rest. V kině Svět promítnou film Tábor – sen, město, symbol (sobota). Trafačka v Dobrovského ulici nabídne program seniorům.

Pestrost slibuje i nedělní program. Na náměstí Mikuláše z Husi se lidé mohou těšit na Keramičku, Táborský symfonický orchestr Bolech a His master’s Voice Band. Zahradu Střelnice obsadí kapely Ticho de Pre Cupé Band, VLTAVA, Ondřej Fencl a Hromosvod a táborští hudebníci představí projekt Corazón. K nedělnímu programu patří již léta neodmyslitelně Dny evropského dědictví, do jejichž rámce zapadne program nazvaný Po stopách Františka Křižíka. Otevře se Křižíkova elektrárna (sobota–neděle), Trafačka a Křižíkova remíza.

Třetí festivalový den nabídne ve svém itineráři také odhalení pamětní desky historika, archiváře a profesora na táborském gymnáziu Karla Thira s následnou procházkou po stopách této osobnosti. Návštěvníci si prohlédnou gotický sál po rekonstrukci, navštíví komentovanou prohlídku krovu a věže Staré radnice a expozici Tábor 600 let. V Bechyňské bráně na příchozí čeká nová expozice Tábor, pevnost spravedlivých i královské město (nutno si vyzvednout časovou vstupenku na prohlídku krovu a na vyhlídkovou věž Kotnov). Speciální program se chystá v rajském dvoře, kostele Sv. Filipa a Jakuba a v botanické zahradě.

(lho, tzt)
Foto archiv MÚ Tábor


tas02


Přidej komentář