Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Tajemství je ryze české. Potěší každého diváka

tbs01
Konšel Malina (František Brantalík, vpravo) si dobírá zchudlého konšela Kalinu (Svatopluk Sem). Nic neunikne výměnkáři Bonifácovi (Josef Škarka, nad nimi), který se intrikami snaží vloudit do přízně Malinovy sestry Rózy
08.03.2020 12:17 | Ladislav Lhota

Komediální opera Tajemství, kterou na libreto Elišky Krásnohorské napsal slavný český skladatel Bedřich Smetana, se poprvé hrála v Novém českém divadle 18. září 1878 a okamžitě sklidila úspěch. Ač se nezařadila k nejčastěji uváděným Smetanovým dílům, mnozí odborníci ji považují za autorovo nejzralejší a stavebně nejdokonalejší operní počinek. Jedna z posledních inscenací této opery o čtyřech dějstvích vznikla pro Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě roku 2017 a byla přenesená do Jihočeského divadla s premiérou 6. března 2020.

Č. BUDĚJOVICE – Tajemství je ryze české. Zpívá se naším jazykem, scéna a kostýmy věrně dokreslují děj, který libretistka zasadila do krajiny kolem Bezdězu, tolik blízké Bedřichu Smetanovi, a skladatel nechává vyniknout rázovité postavy v kontextu doby – zedníky, děvečky, konšely, poutníky, družičky, ponocného, myslivce, pouťového zpěváka. S velkou chutí zhudebňuje také lyrický motiv – hrdina se vydá s nasazením života hledat poklad a ukáže se, že tímto pokladem je nehynoucí láska. Hudba z dílny mistra polyfonie vykazuje v Tajemství nesmírnou bohatost a dokonalý styl. Nese punc vpravdě mistrovského díla.         

Tajemství nelze označit za buffo–operu. Obsahuje však prvky humoru. Úsměv vzbuzuje Kalina, jenž si přes své dluhy hraje na boháče, intrikující Bonifác, který usiluje o přízeň Rózy, a především rychlost, jakou se tajemství pod závazkem mlčení na malém městě šíří od úst k ústům. Laskavý a moudrý skladatel ale nezatěžuje postavy ve svém díle pražádným zesměšněním nebo ponížením. Provází je shovívavostí a znovu dokazuje, že celá jeho tvorba se hluboce otevírá lidskosti, dobrotivosti a porozumění. „Hledám vždy v komice onen hlubší humor, který má svůj kořen v záhadách citu, v nitru lidském, zrovna tak, jako skutečná tragika,“ napsal Bedřich Smetana kdysi.

Inscenaci Jihočeského divadla k provedení na pódiu DK Metropol režijně nachystal umělecký šéf opery Tomáš Studený. Hudebního nastudování a dirigentské taktovky se ujal Martin Peschík, scénu připravil David Janošek, kostýmy jsou vizitkou Evy Jiřikovské. Hrají a zpívají František Brantalík (Malina, konšel), Svatopluk Sem (Kalina, konšel), Šárka Hrbáčková (Panna Róza, sestra Maliny), Lucie Kašpárková (Blaženka, dcera Maliny), Peter Malý / Ondřej Koplík (Vít, myslivec, syn Kaliny), Josef Škarka (Bonifác, Kalinův výměnkář), Ján Rusko (Skřivánek, zpěvák), Tomáš Maliniak (Zednický mistr), dále Zuzana Zaimlová, Přemysl Filous, Peter Paleček a operní sbor.   

Ladislav Lhota
Foto archiv Jihočeského divadla          


tbs02
tbs03
tbs04
tbs05
tbs06


Přidej komentář