Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Tanec Praha neručí za divákovy představy. Ale slibuje zážitky

tp01
Ředitelka festivalu Tanec Praha Yvona Kreuzmannová a ředitel Jihočeského divadla Lukáš Průdek společně představují program 28. ročníku.
31.05.2016 09:42 | Ladislav Lhota

Pořadatelé 28. ročníku Mezinárodního festivalu současného tance a pohybového divadla Tanec Praha si zvolili motto „Za vaše představy neručíme.“ Vycházejí z faktu, že řeč těla si každý může vyložit po svém. Tradičně nabízejí obrovskou škálu možností, jak seznámit diváka s moderním pojetím tance a také ho aktivně zapojit. Projekty jdou za sebou od 23. května do 23. června v Praze plus dalších šestnácti městech a obcích včetně čtyř jihočeských lokalit.

PRAHA / JIŽNÍ ČECHY – Počet míst, která se zapojují do festivalu, dosahuje letos rekordního čísla sedmnáct. Vedle hlavního města republiky zavítají perfomeři do Brna, Chocně, Hradce Králové, Jihlavy, Kladrub, Nečtin, Olomouce, Ostravy, Pardubic, Plzně, Sušice, Liberce. Na jihu Čech již 27. května hostil Švestkový dvůr v Malovicích autorské představení Petry Tejnorové s názvem Uhozené květinou. Sklidilo velký ohlas. Účinkuje v něm tančící herečka Vanda Hybnerová s tanečnicemi Terezou Ondrovou a Luciou Kašiarovou.

Táborské Divadlo Oskara Nedbala v neděli 5. června poskytne své podium pro inscenaci Collective Loss of Memory z tvůrčí dílny DOT504 řecko-slovenské dvojice choreografů Linda Kapetanea (GR) & Jozef Fruček (SK). Ne náhodou se toto dílo stalo Taneční inscenací roku 2015 a získalo Cenu diváka České taneční platformy. „Pět neuvěřitelných zahraničních tanečníků předvádí strhující výkony a v závěru šokuje aktuální výpovědí o kolektivní ztrátě paměti,“ líčí ředitelka festivalu Yvona Kreuzmannová.

Animal Exitus vyzní nejlépe v plenéru

V Amfiteátru Tismenického údolí v Táboře (vedle Ctiborova mlýna) se tentýž večer představí Spitfire Company s Animal Exitus. Česká umělecká skupina Spitfire Company se pouští na tenkou hranici zápasu, který člověk musí svést sám se sebou, aby obhájil vlastní důstojnost. Šok, hněv, smlouvání, deprese, smíření či odevzdanost. Pět fází, pět stavů, které člověk prožije, když se vyrovnává s traumaty. Animal Exitus je atypickou taneční instalací. Přivede diváka na jiné myšlenky a roztančí rány na duši.

Zkušenost ukázala, že Animal Exitus nejlépe vyzní v plenéru. O den později se bude reprizovat na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích. Dílo kombinuje sugestivní pohyb, originální hudbu a netradičně pojatý mluvený text. „Vyžaduje po obecenstvu určitou míru připravenosti a poučenosti. Návštěvník by měl být otevřený experimentálnímu divadlu. Hodinový vodopád myšlenkově bohatých obrazů doprovázených slovy je obtížný na vnímání,“ citují organizátoři festivalu Johanu Mückovou z České televize.  

Partnerem nekonvenční incenace, v níž mj. vystoupí dvě tanečnice „nahoře bez“, je budějovická Galerie současného umění a architektury. „Baví mě přesah žánrů a vztah člověka k prostoru,“ libuje si kurátor Domu umění Michal Škoda. Bez partnerství, tentokrát ze strany Jihočeského divadla, se neobejde ani interaktivní inscenace pro děti Karneval zvířat od Barbory Látalové a kolektivu. Hrát se bude v historické divadelní budově 12. a 13. června – nejprve pro veřejnost, druhý den jako školní představení.  

Jihočeské divadlo přiblíží tanec dětem

Karneval zvířat se proměnil v nejúspěšnější festivalový produkt. Předloni získal Cenu diváka České taneční platformy i Cenu za světelný design. Vznikl na motivy stejnojmenné hudební suity francouzského skladatele Camille Saint-Saënse. Propojuje pohyb a tanec s videoprojekcemi, hudbou a zvuky, akcentuje hru světla a stínu, ticha a nehybnosti. Protagonisté s ním už tři roky jezdí napříč všemi kontinenty a v pražském Divadle Ponec mají permanentně vyprodáno.

Tvůrci v čele s tanečnicí a pedagožkou Barborou Látalovou čerpají inspiraci v živočišné říši. Performeři podnikají výpravy pod zem, potápějí se do vodních hlubin, vzlétají k nebi, ztrácí se v trávě, dávají vzniknout novým roztodivným stvořením. Dětského diváka zvou po skupinách na pódium a nechají ho podle vlastní fantazie reagovat na pohyb a hudbu. „Rádi otevíráme divadlo Tanci Praha. Snažíme se přilákat nejmladší generaci k tanečnímu umění, což není vůbec jednoduché,“ zdůrazňuje ředitel Jihočeského divadla Lukáš Průdek.

Na sedmdesátiminutovou produkci navazuje pohybová, hudební a výtvarná dílna s tvůrci. Děti – zpravidla od šesti do dvanácti let – se pohybem a tancem přenesou do světa živočichů, zaposlouchají se do klasické hudby a vymýšlejí nové zvuky. Na závěr je čeká výtvarná reflexe. „Zájem o školní představení jsme nemuseli zvlášť podněcovat. Velmi rychle zareagovala Základní škola Dukelská, která kompletně zaplnila celé hlediště,“ usmívá se Bára Paulátová ze spolupořádajícího spolku Kredance.   

V pátek 17. června se Tanec Praha přesune do Písku. Na Fügnerově náměstí se odpoledne bude konat dynamická streetová exhibice Etérea, která si vynutila zaslouženou pozornost na festivalech v latinské Americe i v Evropě. „Viděla jsem toto představení v Chile. Dvojice kostarických tanečníků v něm podává neuvěřitelné fyzické výkony,“ říká Yvona Kreuzmannová. Na exhibici naváže podvečerní pohybový workshop v písecké Sladovně. 

Ladislav Lhota
Foto autor (1) a Vojtěch Brtnický (4)

Tanec Praha 2016 v jižních Čechách

Tábor
5. 6. | 18:00 | Divadlo Oskara Nedbala Tábor
DOT504 (CZ) / Jozef Fruček & Linda Kapetanea (SK/GR): Collective Loss of Memory
5. 6. | 21:00 | CESTA / Amfiteátr v Tismenickém údolí
Spitfire Company (CZ): Animal Exitus

České Budějovice
6. 6. | 21:00 | náměstí Přemysla Otakara II.
Spitfire Company (CZ): Animal Exitus
12. 6. | 17:00 + 13.6. | 10:00 | Kredance – jeviště Jihočeského divadla
Bára Látalová a spol. (CZ): Karneval zvířat

Písek
17. 6. | 16:00 | Fügnerovo náměstí
Los INnato (CRI): Etérea
17. 6. | 18:00 | Sladovna
pohybový workshop

 


tp02
tp03
tp04
tp05


Přidej komentář