Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Televizní kamery nahlédnou za oponu Jihočeského divadla

son01
V inscenaci Kreutzerova sonáta vystupují vedle Terezy Vítů rovněž členové činohry JIhočeského divadla Tomáš Drápela, Pavel Oubram a Michael Vykus.
06.04.2016 16:40 | Ladislav Lhota

Nový projekt České televize Rok regionálních divadel, který vzniká ve spolupráci s Asociací profesionálních divadel, se zaměří na to nejzajímavější, co v současnosti nabízí divadla v českých a moravských regionech. Brněnské studio České televize v krátkých dokumentech představí třináct českých a moravských scén a nabídne záznamy vybraných inscenací. V jihočeské metropoli natočí Kreutzerovu sonátu.

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Přenosové vozy zamíří k českobudějovickému divadlu, kde ve dnech 11. a 12. dubna zaznamenají hru o lásce, zradě a vraždě podle „sexuální novely“ Lva Nikolajeviče Tolstého z roku 1890, která byla ve své době stíhaná soudně kvůli skandálnímu obsahu. Představení v režii Lukáše Brutovského (hrají Tereza Vítů, Tomáš Drápela, Pavel Oubram a Michael Vykus) se uskuteční v komorním Studiu Na Půdě.

Na odpoledne 11. dubna připravila Česká televize pro širokou veřejnost doprovodný program. Ve foyer Jihočeského divadla od pěti do sedmi hodin příchozí zhlédnou sestřih nejzajímavějších projektů ČT Art a vyzkouší si práci s kamerou. Nahlédnou rovněž do přenosového vozu před divadelní budovou. K vidění budou i kostýmy z divadelních inscenací a televizních filmů. Kdo přiřadí kostým ke správnému pořadu nebo hře, dostane malý dárek.

Česká televize se intenzivně a dlouhodobě věnuje tuzemské divadelní tvorbě. Vznikem ČT Art ještě zesílil tento zájem. „Doposud však chyběl projekt, který by uceleně mapoval aktuální dění na regionálních scénách, kde v současné době vznikají z hlediska režijního pojetí, hereckého zpracování i konkrétních titulů naprosto výjimečné inscenace,“ zdůrazňuje Tomáš Motl, výkonný ředitel ČT Art.  

Natáčení v regionálních divadlech potrvá do letošního července. „Vybírali jsme inscenace, které zaujaly širokou i odbornou veřejnost neotřelou režií, konceptem, silnými hereckými výkony, případně rezonují v daném regionu svým tématem,“ vysvětluje dramaturgyně projektu Nora Obrtelová. V televizním cyklu se objeví Vyhnání Gerty Schnirch z brněnského HaDivadla, Cejch Západočeského divadla v Chebu, záznam plzeňského Vojcka anebo Zkrocení zlé ženy v podání ústeckého Činoherního klubu.

Třináct unikátních záznamů obohatí nabídku kulturního kanálu a nabídne pohled do míst, která jsou v menších či větších městech stabilní a často i nejdůležitější součástí místního kulturního a společenského života. „Mám radost, že můžeme být u toho,“ vyzdvihuje Jan Souček, ředitel brněnského studia České televize. Současně vzniknou dokumentární medailonky, které zmapují silné historické momenty jednotlivých divadel a připomenou výrazné tvůrčí osobnosti.

(oro, lho)
Foto Petr Neubert



Přidej komentář