Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Tématem budou nástěnné malby či restaurování Bellarie

120324pep01
Kunsthistorik Petr Pavelec (na snímku při představování restaurovaných obrazů v českobudějovickém špitálku) bude prvním mluvčím v šestidílné části jarního přednáškového NPÚ v jihočeské metropoli. Pohovoří na téma Středověké nástěnné malby na jihu Čech – nové objevy a napínavá cesta za jejich poznáním
12.03.2024 13:59 | Ladislav Lhota

V přednáškovém sále Národního památkového ústavu (NPÚ) v Českých Budějovicích (Senovážné náměstí, Dům U Ferusů) odstartuje v pondělí 11. března jarní blok přednáškového cyklu pro veřejnost. Zároveň se dá do pohybu 32. ročník této široce vyhledávané akce. Do konce prvního pololetí se příchozí mohou těšit na půltucet zajímavých podvečerů (začátky obvykle v 17 hodin) s různými historicko – kulturními tématy. Napoprvé se bude hovořit o nástěnných malbách na jihu Čech. Vstup je zdarma.

Č. BUDĚJOVICE – Úvodní přednáška ponese název Středověké nástěnné malby na jihu Čech – nové objevy a napínavá cesta za jejich poznáním. Tématu se ujme ředitel územní památkové správy v Českých Budějovicích a kunsthistorik Petr Pavelec. Absolvent oborů filozofie a historie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a oboru středověké výtvarné umění na Univerzitě Palackého v Olomouci shrne svůj dosavadní dlouholetý výzkumu středověkých nástěnných maleb na území vymezeném současnými hranicemi Jihočeského kraje. Vedle popisu a interpretace jednotlivých maleb přiblíží i okolnosti nálezů a proces restaurování.

Následující přednášky:

2. dubna: Cihla k cihle včera i dnes – obnova historických cihelen v Kasejovicích a v Boubíně (David Tůma, Šárka Balvínová Kasalová)
Přednáška přiblíží posluchačům již dokončenou obnovu historické cihelny v Kasejovicích a probíhající opravu strojní cihelny v obci Boubín na Horažďovicku. Okomentuje průběh prací a budoucí využití památkových areálů.

15. dubna: Překvapivé zdroje informací k novým prohlídkovým trasám klášterů Plasy a Kladruby (Stanislava Beránková)
Proces obnovy a rehabilitace historických interiérů zámků a klášterů je často detektivní práce. Jak vznikají nové prohlídkové trasy a jak může být pestré spektrum zdrojů a pramenů, od písemných až po hmotné, mezi něž patří také artefakty získané archeologickým výzkumem odpadové jímky v sídle plaského opata, prozradí přednáška Stanislavy Beránkové, autorky koncepce nových prohlídkových tras v klášterech Kladruby a Plasy.

29. dubna: Za tajemstvím historických stropů na hradě Švihov (Lukáš Bojčuk)
Na hradě Švihov se od roku 1952 nacházejí unikátní renesanční kazetové stropy původem ze středočeského zámku Dobrovice. První z nich zdobený soustruženými ověsy a malovanými výjevy ze starověkých dějin Říma se dočkal v roce 2022 kompletního restaurování. Práce na druhém teprve začíná. O tom, co souvisí s takovou prací, pojedná kastelán hradu Lukáš Bojčuk.

20. května: Restaurování Bellarie v parku státního zámku Český Krumlov (Pavel Slavko)
V letošním roce se završí kompletní restaurování letohrádku Bellarie v zahradě zámku Český Krumlov a tento „zahradní zámek“ se poprvé v historii otevře celý návštěvníkům. Co se dělo v rámci restaurování a co mohou očekávat návštěvníci, objasní kastelán krumlovského zámku Pavel Slavko.

3. června: Johann Nepomuk Horrak (1815–1870) - zapomenutý malíř Černínů i anglické královské rodiny (Ludmila Ourodová-Hronková)
Jméno malíře Johanna Nepomuka Horraka (1815–1870) není dnes prakticky známé. Umělec narozený v Miloticích na Moravě dokázal vytvořit celou řadu portrétů významných osobností šlechty a podnikatelských rodin z Čech, Moravy a Rakouska, například členů hraběcího rodu Černínů. Pobýval a tvořil také v Itálii a Anglii, zaměstnávala ho anglická královna Viktorie. Životní osudy a dílo zapomenutého malíře představí odborná pracovnice NPÚ Ludmila Ourodová-Hronková.

(lho)
Foto Ladislav Lhota



Přidej komentář