Ticho v Domě umění provází kresby Adrieny Šimotové
Galerie současného umění a architektury – Dům umění města České Budějovice vzdává tichý hold Adrieně Šimotové, jedné z největších osobností české výtvarné scény druhé poloviny minulého a začátku nynějšího století, výstavním projektem A je takové ticho…(II). Kresebné meditace vybrané z několika cyklů volně navazují na výstavu A je takové ticho… uskutečněnou jako poslední za autorčina života v roce 2012. Budou k vidění do 22. dubna.
ČESKÉ BUDĚJOVICE – Názvem výstavy a stejnojmenného souboru kreseb dokončeného roku 2012 odkazovala Adriena Šimotová (6. 8. 1926 – 19. 5. 2014) na Holanův verš A je takové ticho, že je musíš vyslovit: a to ty, právě ty! Pochází ze sbírky Bolest a výtvarnice jím předznamenala mnohé z formy, obsahu a smyslu vystavovaných komorních děl. Aktuální expozici v Domě umění doplňují vybrané kresby z dalších cyklů: Mapování prostoru – Tělo kláštera nebo Svěcení reality.
Tvorbu Adrieny Šimotové příznačně spojovanou s obrazovou tematizací lidské existence, prostupoval s určitou soustavností motiv věci a věcnosti. „Vystavovaná díla bychom měli spíše než kresby věci nazývat kresby s věcí či kresebné meditace s věcí. Konkrétní věc, která byla při díle, stávala se svého druhu zrcadlem zprostředkovávajícím to podstatné, co se při procesu kresby děje na straně autorky a čeho se stává kresba prostředkem, záznamem a projevem. Můžeme-li zjednodušit, jde o epigenezi čisté mysli,“ uvedl kurátor Pavel Brunclík.
Získala Řád rytíře umění
Adriena Šimotová se narodila v česko-francouzské rodině spjaté s masarykovskými tradicemi první republiky. Studovala na Vysoké škole uměleckoprůmyslové u Josefa Kaplického, kde potkala svého pozdějšího manžela Jiřího Johna, význačného grafika a malíře. Spolu patřili ke skupině UB 12 spolu s Václavem Boštíkem, Stanislavem Kolíbalem, Věrou a Vladimírem Janouškovými, Alenou Kučerovou a dalšími. Paní Adriena byla rovněž členkou uměleckého seskupení malířů skupiny G7.
Ve svém díle mimořádně přesvědčivě reflektovala lidskou subjektivitu v podmínkách a vztazích pro ni podstatných. Na rozhraní šedesátých a sedmdesátých let se jako respektovaná malířka rozešla s tradičně pojímaným médiem malby. Směrodatnými momenty výtvarné formy se pro ni staly perforace, transparence, vrstvení, uplatňovala v tvorbě frotáž či pro-kresbu osob i předmětů, pracovala se šablonami, fotografickým obrazem, s instalací, seriální stránkou obraznosti.
Za svoje dílo získala Adriena Šimotová řadu domácích a zahraničních ocenění, mezi nimi Řád rytíře umění a literatury udělený vládou Francouzské republiky (1991) či Medaili Za zásluhy I. stupně od prezidenta České republiky (1997). Její práce jsou zastoupené v mnoha sbírkách po celém světě od Alšovy jihočeské galerie v Hluboké nad Vltavou přes Národní galerii v Praze, vídeňskou Albertinu, galerii Ufizzi v italské Florencii, Centre Georges Pompidou v Paříži až po Muzeum umění v japonském Kjótu. Na jihu Čech vystavovala v Č. Budějovicích (Dům kultury 1978, Dům umění 1998) a Písku (Prácheňské muzeum 1998 a 1999).
Ladislav Lhota
Foto autor
Přidej komentář
Muzeum Kouzlo starých časů - Historické oděvy a doplňky 1850-1930
KULTURNÍ PŘEHLEDY PŘEDPOVĚĎ POČASÍ VYHLEDÁVÁNÍ V PIS