Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Tramvaj do stanice Touha má zastávky i v Bavorsku

trato01
K hlavním představitelům baletní inscenace Tramvaj do stanice Touha na prknech Jihočeského divadla patří Zdeněk Mládek (Mitch) a především Petronela Bogdan (Blanche)
26.11.2018 15:09 | Ladislav Lhota

Psychologické drama Tennesseeho Williamse Tramvaj do stanice Touha poznají návštěvníci Jihočeského divadla tentokrát v netradiční baletní verzi, kterou s domácími tanečníky nastudoval přední český choreograf Libor Vaculík. Inscenace vznikla v koprodukci s Landes Theater Niederbayern Passau a po premiéře v Českých Budějovicích, která byla 16. listopadu, se dočká uvedení v Pasově (1. prosince) a dalších bavorských kulturních centrech Straubingu (11. prosince) a Landshutu (4. ledna).

JIŽNÍ ČECHY / BAVORSKO – Nejen choreografie, ale také režie se ujal Libor Vaculík, který si často vybírá k pohybovému zpracování látky s výrazným dějem. Pro Jihočeské divadlo již nastudoval Valmonta, k dalším jeho inscenacím patřily Petrolejové lampy nebo Slečna Julie. „Kdyby se v představení jenom tancovalo, asi bych to nedělal já. Nemám rád takové to bezduché tancování. Pro mě jsou zajímavé věci, které původně nebyly určené pro balet. Beru to jako výzvu porvat se s tématem a nějak ho převést do řeči tance,“ prozrazuje jednašedesátiletý umělec a pedagog.

Pohybový slovník Libora Vaculíka nezapře klasický základ, ale stavba nad ním se modeluje a obohacuje nevtíravě a přirozeně dalšími komponenty, z nichž vyplývá, že jdou cestou citu, přemýšlivosti i srdce. „Připravili jsme taneční drama s psychologickým a velmi silným příběhem. Poradit si s takovou látkou vyžaduje skutečně velký cit. Pro náš soubor je to něco neobvyklého. Nejedná se čistě o tanec, ale také o herectví,“ vysvětluje umělecký šéf baletu Lukáš Slavický, jenž se také coby bývalý sólista objeví na jevišti v menší roli.   

Blanche není dvacítka

Ztěžejní úlohy ztvárňují Petronela Bogdan (Blanche) a Tereza Szentpeteryová (její sestra Stella). Jejich obsazení si operativně vynutila situace, neboť jedna z původně určených představitelek změnila angažmá, druhá očekává šťastnou rodinnou událost. „V konečném důsledku jsem rád, že se to stalo a mohl jsem pracovat s Petronelou, která jako Blanche je zcela výjimečná. Není to dvacítka, ale zkušená žena. Vidíme to na jejím tancování a hereckém projevu. Terezka teprve začíná, všechno má před sebou,“ usmívá se Libor Vaculík. 

Klíčových mužských rolí se chopili Magnum Phyllipy (Stanley, manžel Stelly), István Varga (Allan, manžel Blanche) a Zdeněk Mládek (Mitch). Hudební část inscenace tvoří koláž z kompozic světoznámého estonského skladatele Arvo Pärta v hudební režii Petra Maláska. Psychologické vztahové vzorce postav Tramvaje do stanice Touha dobře vystihují fragmenty z jeho žalmů, Třetí a Čtvrté symfonie, i z rozsáhlejší skladby Sarah was ninety years old. Zazní také části z Pärtových děl Festina lente, Fratres a Ein Wallfahrtlied. Kostýmy navrhl renomovaný kostýmní výtvarník Roman Šolc, scénu vytvořil Radek Honc.

Ladislav Lhota
Foto Michal Hančovský



Přidej komentář