Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Tři galerie pod širým nebem hostí 10. ročník Umění ve městě

um01
Zlatá moucha z dílny Michala Trpáka se vrací po šesti létech na budějovickou Černou věž
16.06.2017 15:39 | Ladislav Lhota

České Budějovice, Hluboká nad Vltavou a Veselí nad Lužnicí se proměňují od 15. června do 29. září na trojici rozlehlých galerií pod širým nebem a ujímají se pořadatelství 10. ročníku sochařské výstavy Umění ve městě. Plný tucet autorů z Čech a Slovenska představuje v ulicích, na náměstích i stěnách budov více než dvě desítky soch a instalací, jimiž oslovují a baví denně procházející obyvatele i náhodné kolemjdoucí.

JIŽNÍ ČECHY – Nápad uspořádat výstavu soch ve veřejném prostoru města se zrodil při prezentaci diplomové práce českobudějovického sochaře Michala Trpáka na Lannově třídě. Sousoší Humanoidi, které zahájilo tradici letní sochařské výstavy, stojí na rušném bulváru dodnes. Z komorní prezentace vyrostla během dekády svébytná výstava, která každoročně představí tvorbu nejméně desetičlenné skupiny umělců a naláká řadu návštěvníků a fanoušků. Výstava patřila k prvním svého druhu v republice. Po jejím vzoru začala i jiná města pořádat sochařské prezentace.

Hybnou pákou letní přehlídky zůstal Michal Trpák. „Za těch deset let jsem poznal spoustu fajn lidí od sochařů po řidiče náklaďáků, stal se kurátorem, aniž bych si to přál nebo to plánoval, vyzkoušel si, jaké to je organizovat tak různorodé činnosti, které doprovází tak velkou událost,“ svěřuje se stále ještě mladý výtvarník. Na Černou věž v jihočeské metropoli se vrátila po šesti létech Trpákova Zlatá moucha inspirovaná Heydukovou básní Štěstí! Co je štěstí? Do rohu náměstí Přemysla Otakara II. instaloval Michal Trpák monumentální betonové figurky z deskové hry Člověče, nezlob se!

Cyklisté krouží kolem Holubice míru

Neméně monumentální dílo vtěsnal do konstrukce Zlatého mostu přes Malši slovenský umělec, který si říká Ondrej 4. Železný kolos, jemuž se více méně ochotně vyhýbají cyklisté, opatřil autor titulkem Vedeckofantastická bomba alebo Holubica mieru. „V našom dnešnom kapitalistickom svete som urobil sochu na komunistickú tému. Nie ako výsmech, ale z vďaky za to, že som doteraz žil v mieri,“ připisuje Ondrej 4. Dalšími vystavujícími jsou Michal Gabriel, Miloslav Fekar, Zdeněk Ruffer, Josefína Jonášová, Richard Kočí, Eva Roučka, Veronika Psotková, Jakub Flejšar, Ondřej Svoboda a Jan Šácha.

Doprovodná výstava v Galerii Mariánská přibližuje minulých devět ročníků Umění ve městě ve fotodokumentaci, ale i menšími pracemi dosud zastoupených autorů. Návštěvníci se mohou těšit na rezavé ornamenty Čestmíra Sušky. Téma burek, které nyní rezonuje v Evropě, zpracovala Olina Francová v cyklu Holky burky. Téma partnerských vztahů převtělil Lukáš Rais do sousoší Ach jistě drahá. David Moješčík stvořil Rusalku, mladý autor Vojtěch Trocha se rozhodl představit v jemném sochařském pojetí svoji sestru a babičku.

Ladislav Lhota
Foto autor


um02
um03
um04
um05
um06


Přidej komentář