Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Trocnov se vrátí podeváté do časů slavného rodáka

030922tro01
Na louce pod mohylou husitského vojevůdce v areálu Památníku Jana Žižky v Trocnově poblíž jihočeských Borovan odstartuje program devátého ročníku Trocnovských slavností. Bude se šermovat, bojovat, vyrábět, hrát a zpívat, nebudou chybět ani dobroty ze středověké polní kuchyně
03.09.2022 15:29 | Ladislav Lhota

Jihočeské muzeum a město Borovany nachystaly na sobotu 10. září devátý ročník Trocnovských slavností. V areálu Památníku Jana Žižky z Trocnova se začne slavit v jednu hodinu odpoledne a po celou dobu akce až do 18 hodin bude vstup zdarma. Program začne v režii šermířského a divadelního spolku Harcíři. Středověkou hudbou bude celé odpoledne provázet kapela Rebule, šermovat budou zkušení Fedrfechtýři. Návštěvníci si potrénují lukostřelbu, opatrně projdou historickým vojenským táborem, ochutnají pokrmy z polní kuchyně. Vedle zábavy nebo nákupů na řemeslném jarmarku si zájemci oživí a doplní znalosti z dějepisu.

TROCNOV – Na louce pod mohylou Jana Žižky připomenou rokycanští Harcíři, jak se žilo nižším vrstvám středověkého lidu a odlehčenou formou vykreslí osobnost husitského vojevůdce v představení nazvaném Jak Žižka o druhé oko přišel. Ukážou výcvik Ztracenců – lancknechtů nasazovaných do boje v prvních liních a naverbují odvážné děti do bitvy, ve které prý nedojde k úrazu. Členové kapely Rebule v historických kostýmech s polozapomenutými nástroji zahrají melodie pijácké, milostné i duchovní. Fedrfechtýři budou šermovat a dohlédnou na provoz vojenského tábora plného starodávné výzbroje, ale i chutné výstupy z provoněné polní kuchyně.   

Profesionální uskupení Lucistnice.cz připravilo interaktivní ukázky dobývacích strojů – katapultu a trebuchetu. Antonín Plamen Pazdera uvede návštěvníky do středověkých her – jízdy koňokolem, chodochůze s rozhledem, nabývání zručnosti s dobývacím žebříkem, střelby hliněnou šiškou. Řemeslný jarmark se promění v seznamku s lidovými řemesly. Lidé poznají tkaní (Dana Vařilová), keramiku a drátování (Ateliér Radost), výrobu dřevěných hraček (Jiří Drhovský), výrobu textilních hraček (Bohdana Homolková), chainmaille neboli kroužkování (Andrea Vachová), filigrány z papíru čili quilling (Jitka Sovová) a pedig (Miluše Heralová).

Přijede Petr Čornej

Marešova divadelní společnost z jihočeské metropole dvakrát uvede Pohádky z kufru, taškařici plnou veselých písniček a barevných kostýmů. Odhalí přitom tajemství čarovného zavazadla a prozradí nejmenším divákům, jak se tahá řepa, co musí udělat slepička pro záchranu kohoutka, jak dopadne zatoulaný koblížek a jak vyzrají kůzlátka nad vlkem. Přidá se Divadlo Studna s představením Princ Jaromil. Školáci i předškoláci si vyzkoušejí malování na obličej pod vedením Gabriely Chvojkové nebo výrobu odznaku (placky) za asistence zaměstnanců Jihočeského muzea. Zabaví se také v Hračkolně, dětské herně vybavené dřevěnými hračkami vzniklými pod rukama Luďka Fialy.

Komentovanou prohlídku interaktivní expozice o Janu Žižkovi a husitském hnutí povede v muzejním objektu historik Petr Čornej (kapacita je omezená, účast nelze rezervovat předem). Za přítomnosti autora Otomara Dvořáka se bude v recepci památníku prodávat kniha Jan Žižka z Trocnova – světla a stíny hejtmanovy životní cesty. Na stejném místě lze vyzvednout pracovní listy sloužící k aktivnímu vyplnění procházky naučnou stezkou kolem trocnovského areálu s možností nahlédnout do blízkosti budovaného archeoskanzenu, který modeluje zástavbu středověké vesnice. Organizátoři nezapomenou připravit dostatek parkovacích míst a občerstvení, nebudou chybět zdravotníci.

(lho, tzm)
Foto archiv Jihočeského muzea


030922tro02
030922tro03


Přidej komentář