Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Trocnovské slavnosti navštíví historik Petr Čornej

ziz01
V areálu Památníku Jana Žižky z Trocnova u Borovan na Českobudějovicku se uskuteční 19. září již sedmý ročník Trocnovských slavností, které připomenou husitskou dobu
12.09.2020 14:55 | Ladislav Lhota

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích a město Borovany pořádají pod záštitou hejtmanky Jihočeského kraje Ivany Stráské sedmý ročník Trocnovských slavností. Akce se uskuteční v areálu Památníku Jana Žižky z Trocnova v sobotu 19. září 2020 od 13 do 18 hodin. Návštěvníci se mohou těšit na bohatý program na louce pod mohylou Jana Žižky a také u muzejní budovy. Vstup je zdarma.

TROCNOV – Skupina historického šermu z Českých Budějovic – Fedrfechtýři představí návštěvníkům, jak žili a bojovali husité. V areálu vyroste dobový středověký tábor a ležení se stany. Nebudou chybět zbraně a vojenská výstroj nebo polní kuchyně. Poklidné odpoledne zpestří střelba z kanonu. Milovníky dravců potěší vystoupení společnosti Falconia, která udržuje původní sokolnické tradice a úzce spolupracuje s Klubem sokolníků při ČMMJ. Členové Falconie vystoupí s ukázkami šesti dravců – s jezdcem na koni a loveckým psem.  

Příchozí si vyzkoušejí střelbu z luku a kuše pod odborným dohledem nebo se zapojí do středověkých her. Obdivovat budou dobývací stroje ze zbrojnice uskupení Lucistnice.cz, katapult či trebuchet. Atmosféru dokreslí středověká hudba v podání kapely Euphorica, unikátní seskupení muzikantů, kteří hrají po svém dobovou hudbu ze středověku a tradiční lidové písně z celé Evropy. Řemeslný jarmark doplní práce lidových tvůrců. Před očima návštěvníků budou vznikat dřevěné hračky a loutky, proutěné košíky, kovářské produkty nebo podmalby na skle.

Naučná stezka mapuje husitské milníky

Velkým lákadlem pro zájemce o husitství a postavu Jana Žižky bude návštěva známého historika Petra Čorneje, čerstvého nositele ceny Magnesia Litera v kategorii Kniha roku. Osmisetstránková publikace Jan Žižka – život a doba husitského válečníka z dílny respektovaného znalce husitské doby představuje nepřemoženého hejtmana v netradičním světle. Příběh nejslavnějšího českého vojevůdce se odehrává na pozadí barvitého dějinného panoramatu, jež pomáhá porozumět Žižkovu vnitřnímu světu a motivaci jeho činů. Husitský válečník vystupuje na stránkách knihy jako polní velitel, jehož fenomenální úspěchy vyrůstají z geniálního strategického uvažování a osobního charismatu.

Historik Petr Čornej povede komentovanou prohlídku v muzejní expozici o Janu Žižkovi. Z dětského programu zaujme divadelní představení Divadla Studna – O Všudybylovi. Z dalšího programu je dobré připomenout vlastnoruční výrobu odznaků, malování na obličej, házení míčků na cíl, omalovánky, chůdy, jízda na dřevěných konících s meči, výroba z přírodnin, hra Mlýn nebo výroba hliněných korálků. „Určitě nevynechejte venkovní naučnou stezku kolem trocnovského areálu, jež mapuje významné milníky husitství,“ nabádá Tomáš Svoboda z programového a propagačního oddělení Jihočeského muzea.

(lho, tzm)
Foto archiv Jihočeského muzea


ziz02


Přidej komentář