Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Trocnovské slavnosti pomohou znovu objevit katapult a trebuchet

ziz01
Rodiště husitského vojevůdce Jana Žižky v Trocnově u Borovan na Českobudějovicku bude hostit 8. ročník Trocnovských slavností s ukázkami válečnictví, sokolnictví a dobovou hudbou
02.09.2021 10:08 | Ladislav Lhota

Jihočeské muzeum v Č. Budějovicích a město Borovany pořádají pod záštitou hejtmana Jihočeského kraje Martina Kuby 8. ročník Trocnovských slavností, které se uskuteční v areálu Památníku Jana Žižky v sobotu 11. září od 13 do 18 hodin. Součástí zajímavého odpoledne budou ukázky sokolnictví nebo křest aktuálně vydané knihy Jan Žižka z Trocnova – světla a stíny hejtmanovy životní cesty. Vstup je volný. 

TROCNOV – Ze startovní čáry jako první vyrazí spolek Falconia, jehož členové obdivují sokolnictví v původní podobě jako vznešené umění lovu. Považují za své poslání důstojně reprezentovat české sokolnictví, zrcadlit jeho historickou tvář a podílet se na propagaci této disciplíny doma i ve světě. Předvedou ukázky dravců se dvěma sokolníky. Obdivovatele husitského období může oslovit představení knihy Otomara Dvořáka s názvem Jan Žižka z Trocnova – světla a stíny hejtmanovy životní cesty, kterou doplňují fotografie akčních scén, připravené ve spolupráci se skupinami historických bojových umění. Křest nové publikace doplní beseda s autorem a prodej knih s autogramiádou.

Život a bojové umění husitů budou demonstrovat skupiny historického šermu Fedrfechtýři z Českých Budějovic a Bratři z růže z Českého Krumlova. Návštěvníci si projdou středověký vojenský tábor, uvidí zbraně, válečnickou výstroj, polní kuchyni a také letošní novinku – repliku husitského bojového vozu. Pod odborným dohledem si zastřílejí z luku nebo kuše, vyzkoušejí čtyři středověké hry. Uskupení Lucistnice.cz si pro ně připravilo interaktivní ukázky dobývacích strojů, katapultu či trebuchetu. Atmosféru dokreslí živá středověká hudba. Kapela Gnomus volně interpretuje středověké světské písně z celé Evropy a používá věrné kopie dobových nástrojů – středověké dudy, šalmaje, cistru, davul nebo clarinetino. Do vlastních aranžmá vnáší moderní a improvizační prvky.

Přijede Petr Čornej

Velkým lákadlem bude návštěva českého historika Petra Čorneje, nositele ceny Magnesia Litera 2020 v kategorii Kniha roku (Jan Žižka. Život a doba husitského válečníka). Profesor Čornej povede komentovanou prohlídku interaktivní expozice o Janu Žižkovi v muzejní budově a odpoví na dotazy. Expozice bude přístupná po celou dobu akce zdarma. Tradiční částí akce zůstává menší řemeslný jarmark s účastí lidových tvůrců a ukázkami kovářského řemesla, kroužkování, výroby textilních hraček a dekorací, točení na kruhu, drátkování, tkaní nebo postupu technikou quilt.

Dětský program vyplní pohádková představení s titulem Jak Václav princeznu vyléčil a Zakletý les v podání Téměř divadelní společnosti, dále vlastnoruční výroba odznaků, ukázky výroby mincí, malování barvami na obličej, házení míčků na cíl, omalovánky, chůdy, slalom nebo jízda na dřevěných konících s meči. Pořadatelé doporučují k bližšímu prozkoumání také naučnou stezku kolem trocnovského areálu, která mapuje významné milníky husitství. Fungovat bude prodej občerstvení, zdravotnická služba a parkoviště.

(lho, tzm)
Foto archiv Jihočeského muzea


ziz02


Přidej komentář