Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Trocnovské slavnosti vrátí čas na půl dne do středověku

tro01
Šestý ročník Trocnovských slavností v areálu Památníku Jana Žižky z Trocnova na Českobudějovicku vrátí čas na půl dne do středověku. Zajímavý program bude připravený v sobotu 7. září
29.08.2019 15:03 | Ladislav Lhota

Jihočeské muzeum v Č. Budějovicích, město Borovany a Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Jihočeského kraje pořádají pod záštitou hejtmanky Jihočeského kraje Ivany Stráské šestý ročník Trocnovských slavností. Akce se uskuteční v areálu Památníku Jana Žižky z Trocnova na Českobudějovicku v sobotu 7. září 2019 od 13 do 18 hodin. Návštěvníci se mohou těšit na bohatý program pro děti i dospělé na louce pod mohylou Jana Žižky i před muzejní budovou. Vstup zůstává bezplatný.

TROCNOV – Po slavnostním zahájení na hlavním podiu čeká návštěvníky ukázkový útok hasičského dorostu z Ločenic. Zároveň se představí SDH Hamr u Třeboně. Pro milovníky historie je připravený diskusní blok Dějeprava vážně nevážně. Náměstkyně ředitele Jihočeského muzea a vedoucí muzejní knihovny Helena Stejskalová představí historika a držitele Ceny Učené společnosti Petra Čorneje spolu s novinářem a spisovatelem Janem Bauerem, který zde zároveň uvede svoji novou knihu. Vystoupí také reprezentanti Living history sdružující se v projektu Prácheňská manství. Jejich tábor postavený ve středověkém duchu bude přístupný po dobu slavností.

Pozornost jistě upoutá známý spisovatel a historik Vlastimil Vondruška, autor historických detektivních příběhů, který se rozpovídá o tom, co víme o životě středověkých lidí, co nám prameny mohou říci a co se už zjistit nedá. Vysvětlí, proč jsou učebnice dějepisu nudné. Na příkladech z historických románů rozebere některé zažité omyly a zavede posluchače do zákulisí literární tvorby. Pobaví zážitky, které nabyl v kontaktu se čtenáři a při spolupráci s filmaři. Hledání vlastních kořenů není vždycky snadné a zvláště dnes má svůj nezastupitelný smysl. I o tom bude řeč. Blok s Vlastimilem Vondruškou zakončí autogramiáda.

Komentovanou prohlídku povede Petr Čornej

V Trocnově nebude chybět středověká hudba. Svůj repertoár představí vokálně instrumentální soubor Karmína, který vznikl v Praze roku 1993 transformací ze Souboru starých lidových nástrojů. Aktuálními členy jsou většinou mladí absolventi pražské konzervatoře. Mnozí se úspěšně věnují pedagogické práci nebo působí v jiných hudebních tělesech. Všechny spojuje zájem o interpretaci české historické hudby, každý ovládá hru na několik dobových nástrojů. Soubor spolupracuje s FOK, natočil řadu CD a mnohokrát účinkoval na významných akcích doma i v zahraničí. Vedle evropských zemí navštívil Kanadu, Spojené státy, Jihoafrickou republiku, Namibii a Japonsko.

Ke slavnostem patří historické hry, řemeslný jarmark a ukázky lidových řemesel (klasická dřevořezba, výroba dřevěných hraček a loutek, výšivka rybí šupinou, kovářství, prezentace Sedlické krajky a Klubu tradic, jehož členky jsou svým pečením proslulé zejména na jihu Čech). Rodiny s dětmi osloví dvě divadelní představení v podání Marešovy divadelní společnosti. Pošťácká pohádka z pera Karla Čapka představí poštáka Kolbabu, který rok a den putoval po celých Čechách, aby doručil dopis od řidiče Frantíka. Ten zapomněl na dopis milované Mařence nalepit známku a napsat adresu. Povídání o pejskovi a kočičce od Josefa Čapka nabídne veselá vyprávění o dvou čtyřnohých kamarádech.

Historik Petr Čornej se ujme komentované prohlídky expozice o Janu Žižkovi a husitstv. Prozradí spoustu zajímavostí nejen o slavném českém vojevůdci. Okolní přírodu si rádi projdou zájemci o naučnou stezku připomínající významné milníky husitství. Po celé odpoledne si příchozí mohou vyzkoušet lukostřelbu na louce pod Žižkovou mohylou. Z atrakcí pro děti nelze vynechat vlastnoruční výrobu odznaků, malování na obličej, házení míčků na cíl, omalovánky, chůdy, jízdu na dřevěných konících s meči, ruční hasičskou stříkačku, kuželník, také možnost vyzkoušet si požární útok. Pořadatelé zajistili občerstvení a zdravotnickou službu.

(lho, tzm)
Foto Jihočeské muzeum


tro02


Přidej komentář