Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Trusková odkazuje na Turnera. Malinský fotí Tváře města

200323tru01
Biograf Kotva na Lidické třídě v jihočeské metropoli znovu obmění péčí dramaturga Václava Němce fotografické výstavy v interiéru. Do kavarny se nastěhují snímky Miroslavy Truskové pod souhrnným názvem Mr. Turner, přísálí budou zdobit záběry z libereckých zákoutí, které jejich autor Václav Malinský označil jako Tváře města. Obě výstavy se konají od 24. března do 12. května
20.03.2023 11:49 | Ladislav Lhota

Seriál oblíbených fotografických výstav v českobudějovickém Biografu Kotva pokračuje v dramaturgii Václava Němce dalším paralelním projektem. Na stěny kotvácké kavárny se brzy nastěhuje umělecký soubor Miroslavy Truskové, který pod názvem Mr. Turner čerpá inspiraci z tvorby britského malíře J. M. W. Turnera (1775 – 1851). Přísálí biografu ozvláštní snímky Václava Malinského, jenž pod titulem Tváře města soustředil nezvyklé motivy často přehlížených zákoutí severočeského Liberce. Obě expozice budou k vidění od 24. března do 12. května.

Č. BUDĚJOVICE – Nositelka řady ocenění z mezinárodních fotografických soutěží Miroslava Trusková se zaměřuje na fine art a práci v krajině, ale jako majitelka fotoateliéru v Táboře se věnuje i klasickým zakázkám a portrétní fotografii. Rovněž pořádá fotografické workshopy. Ve volné tvorbě s oblibou využívá historické fotografické techniky, k nimž patří camera obscura nebo kyanotypie. Používá tuto techniku pro vytvoření zajímavých a neotřelých pohledů, zároveň se tím vrací ke kořenům fotografie a klasickému způsobu vytváření obrazů. Fotografii studovala v Praze a na brněnském Institutu fotografie PhotoGenia. Je členkou Asociace profesionálních fotografů.

Soubor Mr. Turner odkazuje k dílu významného zástupce romantismu, jenž ovlivnil celou následující generaci malířů. Turner proslul dramatickým ztvárněním přírodních živlů – bouří, vodopádů, západů slunce. Využíval hru s barvami a světlem. Inspiroval se cestami po Evropě, do přístavů v Atlantiku a Středozemním moři. Fotografka nepořizovala kopie Turnerových děl, ale cílila na aktuální prvky spojené s živly, které lze považovat za důsledek lidské činnosti – změny počasí, silnější bouře, tornáda, záplavy či sucho. Záběry vznikaly v místech, kde maloval Turner, hlavně u Lake District v Anglii a v Benátkách. Soubor je součástí projektu šesti fotografů a jedné malířky.

Ve městě zavíral oči

Původní profesí technik Václav Malinský (1991) propadl cestování a ultra dlouhým trekům spojeným s dobročinnou činností. Širokou pozornost vzbudil cestovatelským projektem Cesta za sny, v jehož rámci nachodil tisíce kilometrů po světě i našich končinách s batohem na zádech a fotoaparátem v ruce. Aktuálně pracuje jako kreativec pro firmu specializující se na ultralehké outdoorové vybavení a zároveň studuje druhým rokem tvůrčí fotografii na Liberecké škole fotografie. Pro jeho tvorbu je typické zkoumání vztahu člověka a krajiny, ať klasické nebo městské. Ve svých projektech naráží na témata konzumní společnosti a poukazuje na stopy lidské činnosti v krajině.

Liberec se před léty stal Malinského novým domovem, byť velmi často opouštěl městský ruch a podnikal výpravy do okolních hor. „Ve městě jsem zavíral oči, jako bych ani nechtěl vidět tu denní realitu a úpadek. Můj vztah k městu byl chladný. Po čase jsem ale začal objevovat nezvyklé pohledy naprosto všedních věcí, které v každodenním shonu přehlíží většina obyvatel,“ popisuje fotograf svoji cestu za snímky z míst na první pohled prázdných a vylidněných nebo objektů, jejichž dominantou bývá geometrická jednoduchost a určitá pro něho přitažlivá čistota. Začal zde hledat hlubší významy. Vytvořil si osobitý vizuální jazyk a tedy i způsob komunikace s městem. 

(lho, van)
Foto archiv Václava Němce


200323tru02
200323tru03


Přidej komentář