Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Turisté objevují méně známé jihočeské památky

fjc01
Do Sametové revoluce nezabloudila do areálu českokrumlovských klášterů skoro ani noha. Postupná revitalizace znovu oživuje místo, kterým procházela historie, a přivádí stále více zvědavých návštěvníků
24.01.2020 16:19 | Ladislav Lhota

Šedesát tisíc návštěvníků v komplexu českokrumlovských klášterů či nárůst návštěvnosti Schwarzenberské hrobky v Domaníně a zámku v Třeboni jsou zlomkem předběžné bilance společného česko-rakouského projektu Památky žijí, jehož tříletou realizační část uzavřela Jihočeská centrála cestovního ruchu (JCCR) v závěru roku 2019. Sběr dat potřebných k vyhodnocení projektu na obou stranách hranice potrvá ještě nějaký čas, přesto se rýsuje zvýšený zájem o neprávem opomíjená místa.

JIŽNÍ ČECHY – Vedle zvýšené návštěvnosti ve vybraných památkách, prodloužení pobytu turistů a nárůstu počtu noclehů se stalo důležitým cílem také rozptýlení návštěvníků po sledovaném regionu. „Alespoň částečně by to mělo snížit mnohdy neúnosný tlak na nejznámější památkové objekty a lokality. První výsledky naznačují, že se podařilo nastartovat takový trend,“ uvedl ředitel JCCR Jaromír Polášek. Meziroční návštěvnost nejexponovanější jihočeské památky, kterou je hrad a zámek v Českém Krumlově, poklesla loni o téměř čtyřicet tři tisíce lidí. Naopak českrumlovskými kláštery prošlo šedesát tisíc osob. Před třiceti léty sem prakticky nevkročila noha.  

Komplex klášterních budov je druhým nejrozsáhlejším areálem v centru Českého Krumlova. Založil ho v polovině 14. století rod Rožmberků a od té doby prošel mnoha proměnami, naposledy v období 2014 – 2015. Obnovu podpořila více než 320 milióny korun Evropská unie. Do závěru minulého století sloužily některé objekty klášterů jako sklady nebo sociální bydlení. „Projekt umožnil zviditelnit areál po procesu revitalizace. Přes aktuální množství návštěvníků lze kláštery považovat oázu klidu uprostřed rušného města,“ upozornil Roman Švec, manažer obchodu a marketingu Klášterů Český Krumlov.

Důležitou roli měla prezentace na veletrzích

Mezi podpůrné aktivity projektu pod oficiálním názvem Zlepšení přístupu a propagace kulturního dědictví v regionech Jižní Čechy – Vysočina – Waldviertel – Mühlviertel pro hrady, zámky, kláštery a města s hradbami ATCZ31 patřily veletrhy cestovního ruchu, semináře, press tripy a fam tripy pro novináře, blogery, instagramery či odborníky v cestovním ruchu, finanční a mediální podpora akcí na zapojených objektech. JCCR zrealizovala mediální kampaň a představila živé jihočeské památky na veletrzích cestovního ruchu Travelfest v Českých Budějovicích, Ferienmesse a Waldviertelpur ve Vídni, ITEP v Plzni, GO a RegionTour v Brně nebo Infotour v Hradci Králové.

Zásadní aktivitou byla analýza památek zapojených do projektu, vznik tematických přeshraničních stezek, příslušné mapy, nový turistický navigační systém na zámku Třeboň a podpora kulturních akcí na zapojených památkách,“ doplnila Klára Kaštylová, manažerka projektu, na kterém se podílely Jihočeská Silva Nortica jako vedoucí partner, Jihočeská centrála cestovního ruchu, Národní památkový ústav a Vysočina Tourism. Na rakouské straně to byly Destination Waldviertel a strategický partner Mühlviertel Marken. V jižních Čechách se zapojilo 42 památkových objektů a městských památkových rezervací, na Vysočině 29, v Horním Rakousku čtyři a Dolním Rakousku 21.

(lho, tzc)
Foto archiv JCCR


fjc02
fjc03
fjc04
fjc05


Přidej komentář