Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Turistická oblast Toulava zve k podzimním toulkám

tou01
Oficiální otevření Stezky údolím Lužnice v turistické oblasti Toulava na Táborsku se chystá na příští jaro, ale stezka je přístupná již nyní v celé kráse
02.09.2020 10:51 | Ladislav Lhota

Protoulat se babím létem do historie, třeba až mezi odbojné husity. Takovou příležitost nabízí podzimní Toulava, ráj pěší turistiky na Táborsku. Letos uplynulo 600 let od založení města Tábora a při této příležitosti vytvořila turistická oblast Toulava průvodce po Táboře a jeho okolí „okem Jana Žižky“. Slavný husitský vojevůdce osobně ukáže Tábor nejen jako husitské, ale hlavně moderní město. Doprovodí zájemce na atraktivních pěších i cyklo trasách k místům spojeným s husitstvím.

TÁBORSKO – Toulava v rámci projektu Srdce turistiky připravila pro své hosty řadu dalších novinek. Například Stezku Lužnice či Poutní stezky. Návštěvníci k tomu získají 30% slevy na ubytování a různé další slevy na vstupném. Podrobnosti lze vyhledat na portálu Jihočeské centrály cestovního ruchu (JCCR): www.leto.jiznicechy.cz. „Turistická sezona na jihu Čech nekončí s létem. Stejně jako nekončí podpora pobytů rodin s dětmi ze strany Jihočeského kraje. Slevové vouchery na ubytování a návštěvu různých cílů, jejichž zavedením se snažíme pomoci cestovnímu ruchu postiženému koronavirem, lze využívat až do konce listopadu,“ zdůraznila hejtmanka Ivana Stráská.

Ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu Jaromír Polášek v této souvislosti připomněl, že částka, kterou kraj uvolnil v rámci podpory cestovního ruchu v regionu na kompenzace slevových programů jejich poskytovatelům, ještě zdaleka není vyčerpaná. Krajina převlečená do pastelových barev podzimu má své kouzlo, kterým oplývá i Stezka údolím Lužnice Toulavou, vůbec první trasa v České republice zařazená na seznam nejlepších pěších stezek Evropy Leading Quality Trails Best of Europe. Tento certifikát kvality a výjimečnosti, jakýsi turistický seznam UNESCO, obdržela trasa loni v prosinci.

Stezky povedou i nohy poutníků

Oficiální otevření Stezky údolím Lužnice Toulavou se posunulo kvůli koronaviru až na jaro 2021, ale to je formální záležitost. „Stezka je v celé své kráse přístupná už nyní a podzim je zde fascinující,“ uvedl produktový manažer turistické oblasti Toulava Jan Sochor. Trasa začíná v Plané nad Lužnicí a vede hlubokým říčním údolím kolem historických měst Tábor a Bechyně, starých mlýnů a zřícenin do Týna nad Vltavou, kde po 55 kilometrech končí za soutokem Lužnice s Vltavou. Čtyřetapovou trasu doplňují zážitková intermezza, spočívající v lezení po skalách či plavbách po Lužnici. Bližší informace poskytnou stránky www.toulava.cz/stezkaluznice.

Toulava má rovněž připravený program poutních stezek, které propojují nádherné sakrální památky – poutní areál v Klokotech a kláštery v Bechyni a Milevsku (více na www.toulava.cz/poutnik). Kraj stvořený k toulání a proto nazývaný Toulava pokrývá oblast o rozloze přes dva tisíce čtverečních kilometrů. Zahrnuje 155 obcí, 11 hradů a zřícenin, 18 rozhleden a věží, 7 přírodních parků, 8 národních kulturních památek, 15 památkově chráněných měst a vesnic, více než tisíc kilometrů cyklo a turistických tras, 200 kilometrů naučných stezek a 150 kilometrů běžeckých tras. K tomu více než tři desítky muzeí, čtyři zpřístupněné zámky, dvě golfová hřiště, pět pivovarů a jednu zoo.

(lho, tzc)
Foto archiv JCCR


tou02
tou03
tou04
tou05


Přidej komentář