Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Tvrz Žumberk vyplňuje ukázka starých řemesel

rem01
Aktuální výstavní počin ve středověké Tvrzi Žumberk nese název Řemesla pod Novohradskými horami a představuje vedle jiných také umění a zručnost někdejších mistrů kolářů
12.05.2021 15:49 | Ladislav Lhota

Čerstvě instalovaná expozice Řemesla pod Novohradskými horami vyplňuje galerijní prostor středověké Tvrze Žumberk u Nových Hradů, jedné z poboček Jihočeského muzea. Expozice se otevřela 11. května a získala oficiální záštitu Ministerstva kultury České republiky. Zaměřuje se na dnes méně známá řemesla druhé poloviny 19. a počátku 20. století, která se provozovala v oblasti Trhosvinenska a Novohradska. Nechybí interaktivní prvky určené hlavně dětským návštěvníkům.

ŽUMBERK – Prostřednictvím exponátů, panelů a informačních kiosků se návštěvníci seznámí s řemeslnými postupy, dovednostmi, nářadím a výrobky kameníků, tesařů, kolářů, bednářů, truhlářů, provazníků, ševců a koželuhů. Speciální pozornost je věnovaná nejslavnějšímu řemeslu Novohradských hor – sklářství včetně lidových podmaleb na skle z jihočesko-rakouského pohraničí. Expozice zaujme i rodiny s dětmi. Malí návštěvníci se interaktivní formou seznámí s výrobou různých předmětů, například kola. Mohou vstoupit do dílny a zahrát si na mistra koželuha nebo ševce, vyzkoušet sezení na pracovní stolici zvané „dědek“, složit vědro, navléknout skleněné korálky (páteříky) nebo uplést provázek.

Žumberskou výstavu doplňují bohaté textové a obrazové materiály (vzpomínky starých řemeslníků) v informačních stojanech s dotykovou obrazovkou. Jihočeské muzeum vychází vstříc také zahraničním návštěvníkům, zejména příchozím z druhé strany nejbližší státní hranice. Všechny texty jsou přeložené do německého jazyka. Díky atraktivnímu prostředí středověké tvrze a krásnému okolí Novohradských hor zpestřuje návštěva Žumberka příjemným způsobem rodinné výlety. Vstupné je zdarma. Otevírací doba od května do září: Úterý až neděle, svátky 9:00 – 17:00 hodin. Otevírací doba v říjnu: Soboty, neděle a svátky 9:00 – 17:00 hodin.

(lho, tzm)
Foto archiv Jihočeského muzea


rem02
rem03


Přidej komentář