Magazín kulturního dění v Praze a okolí

U Egona Schieleho ukazují vizionářská zobrazení Č. Krumlova

sch01
Vyhledávaná galerie Egon Schiele Art Centrum v českokrumlovské Široké ulici vznikla v období 1992-93. Aktuálně hostí výstavu třech současných výtvarníků Aleny Anderlové, Judith Zillich a Tetse Ohnariho
17.05.2020 14:19 | Ladislav Lhota

Od soboty 16. května se vymanilo z koronavirové karantény také Egon Schiele Art Centrum (ESAC) v Českém Krumlově a přivítalo první návštěvníky zbrusu novou expozicí třech současných umělců doplněnou fotografiemi ve spolupráci s Museem Fotoatelier Seidel. V jedinečných galerijních prostorách představují své aktuální dílo malířka Alena Anderlová, její rakouská kolegyně Judith Zillich a japonský sochař Tets Ohnari.

Č. KRUMLOV – Klatovská rodačka Alena Anderlová se několikrát sdržovala a tvořila ve městě s unikátně zachovaným historickým jádrem, které kdysi miloval i Egon Schiele. „Pozvali jsme ji k delšímu pobytu, protože nás zajímalo, zda je Český Krumlov stále tak inspirativním místem pro umělce, jako byl za časů Schieleho,“ prozradila ředitelka ESAC Hana Jirmusová. Maliřka si naplno užila genius loci ještě ve chvílích tradiční záplavy turistů, ale pro současnou výstavu nachystala sérii obrazů působících až vizionářsky, neboť ukazují Krumlov pandemicky vyprázdněný, jen s několika osamělými postavami nebo zvířátky.

Výstava rakouské malířky Judith Zillich prezentuje velmi zajímavý přístup k aktu, poloaktu, výběru modelu. Více jak desetiletá práce s jedním modelem je časosběrným dokumentem o modelu, ale i o malířce a vztahu těchto dvou sousedů z jednoho vídeňského domu. Japonský sochař Tets Ohnari se vracel do Českého Krumlova a vytvořil v galerijních ateliérech fantastické žulové objekty (jeden se nachází v atriu ESAC), sérii fotografií inspirovaných světoznámými Schieleho pózami na fotografiích Antona Josefa Trčky z roku 1914, ale také menší dřevěné objekty. Letos Japonec vdechl život rozměrné skleněné instalaci znázorňující čas plynoucí nad historickým Krumlovem.

Tvorbu třech současných výtvarníků a stálou dokumentační výstavu o životě a díle rakouského malíře a kreslíře Egona Schieleho (1890 – 1918), který byl žákem proslulého Gustava Klimta, doplňuje fotografická výstava s názvem Krumlov za časů Schieleho. „Nainstalovali jsme desítky dobových snímků ve spolupráci s Museem Fotoatelier Seidel,“ upřesnila Hana Jirmusová. Vedle historických momentek pořízených Josefem Seidlem (1859 – 1935) si návštěvníci prohlédnou  i několik fotografií od Josefa Wolfa (1864 – 1938) a Wenzela Micka (1872 – 1951).

(lho)
Foto archiv Egon Schiele Art Centra



Přidej komentář