Magazín kulturního dění v Praze a okolí

U Sv. Anežky se vyrábí ze dřeva, keramiky, ovčí vlny

081222vya01
Prosincová výstava v prostorách Krajského úřadu Jihočeského kraje seznamuje s posláním Domova Sv. Anežky v Týně nad Vltavou a prací několika desítek klientů s mentálním nebo kombinovaným postižením. Stojí za obdiv, co dokáží vyrobit z klasických přírodních materiálů
08.12.2022 12:21 | Ladislav Lhota

Budova krajského úřadu v jihočeské metropoli hostí od 5. do 30. prosince výstavu, kterou nachystali autoři z Domova Sv. Anežky v Týně nad Vltavou – Čihovicích a prezentují jejím prostřednictvím výrobky praktické i umělecké vznikající pod rukama klientů s mentálním postižením. Návštěvníci mohou obdivovat, co všechno dokážou lidé v chráněných dílnách vytvořit ze dřeva, keramiky, látek nebo ovčí vlny. Poznají také volnočasové aktivity hendikepovaných jedinců, často velmi talentovaných.

ČESKÉ BUDĚJOVICELidé s mentálním postižením chodí do práce, mají řadu talentů, pracují na sobě a nechybí jim smysl pro humor – to je hlavní sdělení výstavy, kterou po celý dvanáctý měsíc hostí budova Krajského úřadu Jihočeského kraje. Expozice není suchopárná, ale je připravená v odlehčeném, vánočně laděném stylu. Prezentuje činnost osob využívajících podporu Domova Sv. Anežky z Týna nad Vltavou směřující k jejich plnohodnotnému životu. Sociální služby u Sv. Anežky využívá pět desítek lidí s mentálním či kombinovaným postižením. V chráněných pracovištích jich našlo uplatnění více než čtyřicet.

Stojí za obdiv, co všechno dokáží vyrobit zaměstnanci v dílnách. Ve volném čase se věnují sportu, poznávají krásy Jihočeského kraje, založili vlastní kapelu a divadelní soubor. Expozice ukazuje také třiadvacetiletou historii vltavotýnské organizace. Vysvětluje cíl a způsob fungování různých sociálních služeb. V prodejní části umístěné v prvním patře KÚ lze pořídit hrnečky, teplé vlněné papuče nebo vánoční dekorace. Přestože se výstava nachází na více místech rozlehlé budovy, příchozí se zorientují podle rozcestníku na schodišti opatřeného turistickými směrovkami. Otevřeno je každý všední den v úředních hodinách (pondělí, středa 8 až 16.30, úterý, čtvrtek, pátek 8 až 14 hodin).

Domov Sv. Anežky vznikl na okraji Týna nad Vltavou a postupně otevřel další pobočky. Nyní provozuje druhou budovu v centru města a další středisko v sousední Bechyni. Letos vybudoval u svého sídla zahradnický areál, který se představuje na výstavě vánočně nazdobeným vyvýšeným záhonem, a zahájil rekonstrukci nevyužitých prostor bývalého domova důchodců v Bechyni, aby svým bechyňským klientům mohl nabídnout dostupné a bezpečné bydlení. Domov Sv. Anežky a jeho činnost je možné podpořit – všechny výrobky vystavené v krajském úřadě je možné zakoupit a využít k tomu připravené kasičky. Nákupy nabízí také eshop-anezka-tyn.cz. Finanční příspěvky mohou lidé zasílat na transparentní účet 2701696142/2010.

(lho)
Foto archiv KÚ Jihočeského kraje


081222vya02
081222vya03
081222vya04
081222vya05


Přidej komentář