Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Umělec a teoretik Karel Teige navštívil Zámeckou jízdárnu

ajt01
Výstavní projekt Mapa světa Karla Teigeho přibližuje osobnost levicově orientovaného publicisty, výtvarníka, kritika a teoretika umění, docenta sociologie, jakož i významného představitele českého poetismu a surrealismu
12.11.2019 12:12 | Ladislav Lhota

Zámeckou jízdárnu Alšovy jihočeské galerie v Hluboké nad Vltavou aktuálně vyplňuje výstava Mapa světa Karla Teigeho (10. listopadu 2019 – 26. ledna 2020). V jedné části prezentuje výběr z Teigeho uměleckého díla vrcholícího proslulými surrealistickými kolážemi. Druhá část ukazuje nejvýznamnější aspekt Teigeho teoretické práce a jeho inspirační vliv ve výběru malířských děl členů Devětsilu, Skupiny surrrealistů v ČSR a seskupení autorů kolem sborníku Znamení zvěrokruhu.

HLUBOKÁ NAD VLTAVOU – Výtvarný teoretik a kritik, organizátor, umělec, typograf, editor a překladatel Karel Teige (1900 – 1951), kterého uvrhly do klatby totalitní režimy, sklízí dnes uznání jako tvůrce mezinárodně proslulých surrealistických koláží a především jako vůdčí postava evropské avantgardy. Patřil k největším vzdělancům své doby. Jeho inteligence, charisma, fenomenální paměť, podobně i zanícenost, umanutost a nezlomnost charakteru, fascinovaly jeho současníky, od nichž se mu dostalo označení „nejinformovanější obyvatel Evropy“ (L. Moholy-Nagy) či přímo „kapitán avantgardy“.

Mapa světa Karla Teigeho přináší výběr z umělecova díla od raných počátků jeho výtvarné aktivity, ovlivněné zejména příkladem skupiny Tvrdošíjní, přes výtvarnou transpozici poetismu v podobě obrazových básní, jejichž tvorbu inicioval v Devětsilu, k surrealistickým kolážím, které odhalují skrytou a vášnivou část jeho osobnosti. Příklady Teigeho nejznámějších knižních úprav se připomíná jeho světový přínos v oblasti nové typografie. Konstruktivistický design, jímž se jako první z českých autorů prosadil i v zahraničí, udával směr celé generaci. Tehdy stanovené principy platí dodnes.

Obrazy členů skupiny Tvrdošíjní v úvodu druhé části expozice představují hlavní umělecké osobnosti předcházející generace, které zásadním způsobem formovaly Teigeho tvůrčí růst. V komorním výběru se připomínají autorovy kontakty s mezinárodní avantgardou a jeho pojetí architektury jako vědy, jež povýšil na téma evropského významu. „Výstava je jedním z možných náhledů na mimořádnou osobnost Karla Teigeho, jehož spletitá povaha plná svářících se protikladů vykresluje perfektní symbol rozporuplného dvacátého století,“ zdůrazňuje kurátorka Rea Michalová.

(lho)
Foto archiv Alšovy jihočeské galerie


ajt02
ajt03


Přidej komentář