Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Umělkyně zobrazuje ženy jako prapodivná monstra

mon01
Videoumělkyně Marie Lukáčová obklopuje pohyblivé obrázky malbami na stěně a souborem osušek s autorskými potisky. Zobrazuje výhradně ženy
21.08.2020 09:47 | Ladislav Lhota

Bytová Galerie Měsíc ve dne v českobudějovické Nové ulici představuje zájemcům o moderní umění aktuální tvorbu mladé videoumělkyně Marie Lukáčové, která pod názvem Relass instalovala v prostoru kdysi obývaných místností dvě videa obklopená malbami na stěně a souborem osušek a ručníků s autorskými potisky. Expozice je přístupná od 19. srpna do 18. září vždy v pondělí až pátek od 12 do 18 hodin.

Č. BUDĚJOVICE – Osušky nebo ručníky, které obvykle rozprostřeme v parném dni u vody a jejichž vizuální sdělení vnímáme jako samozřejmou součást pohody a relaxace, přetváří Marie Lukáčová v podklady pro dráždivé výjevy, v nichž odkazuje k mytologii i technologiím, ke klidnému spočinutí i hrozivé ženské síle. Vyobrazuje přitom výhradně ženy – prapodivná monstra srostlá z lidských a zvířecích částí. Přihlížejícím předkládá i ženu jedoucí na velkém žralokovi. V uměleckém vyjádření rodačky z Opavy (1991) se vplétají působivé imaginativní obrazy do angažovaných obsahů. Autorka se vymezuje vůči konvencím filmových formátů, skládá aranžované scény, 3D animace a hudební klipy.    

Marie Lukáčová studovala v Ateliéru malířství 1 na Fakultě výtvarných umění v Brně. Poté nastoupila do Ateliéru supermédií na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Začlenila se do Socialistické solidarity a kolektivu Ateliéru bez vedoucího, který otevřel otázky kolem přístupů a modelů uměleckého vzdělávání. Loni byla finalistkou Ceny Jindřicha Chalupeckého udělované umělcům do pětatřiceti let. Žije v Praze a je asistentkou v Centru audiovizuálních studií na pražské FAMU. Zúčastnila se celé řady kolektivních výstav, prezentovala se i samostatně. Do jihočeské metropole přichází poprvé. Vytvořila však již obálku jednoho z čísel kulturně společenského magazínu Milk&Honey.  

(lho, fcg)
Foto archiv Galerie Měsíc ve dne


mon02
mon03


Přidej komentář