Umění ve městě, ale i v krajině, zvýrazňuje faunu a floru
Na veřejná prostranství v jihočeské metropoli a dalších městech regionu vstoupil od druhé poloviny června 15. ročník sochařského festivalu Umění ve městě, kterému organizátoři doplnili přívlastek V krajině, aby zvýraznili letošní motto Fauna a flora. Akce proniká výrazněji do krajiny a otevřené přírody. Půlkulaté narozeniny si připomene také sympoziem v Pasečné nedaleko Lipenské přehrady, kde vznikne půltucet sochařských laviček, s jejichž trvalou instalací se počítá do okolí této zaniklé obce u Přední Výtoně.
JIŽNÍ ČECHY – Vedle šumavské krajiny vstupují letos sochy celkem do osmi měst a obcí. Festival znovu přináší do veřejného prostoru díla významných českých sochařů, k nimž se řadí Michal Gabriel, který umístil Koně z nerezu na budějovickém náměstí nebo Jaroslav Róna s bronzovou sochou Muž a pes – měla stát před radnicí v krajské městě, kam však nastoupili fasádníci, proto zkrášluje Piaristické náměstí před klášterem. Tvorbu prezentují i noví autoři. Nikola Mojsl vystavuje žraloka v Českých Budějovicích před vodárenskou věží a jeho lev se prochází ve Veselí nad Lužnicí. Dalšími nováčky jsou Adam Velíšek (Tábor) nebo Štěpán Jílek (Lipno).
(lho)
Foto Ladislav Lhota
Místa konání:
České Budějovice – 12 instalací (Michal Trpák / Zuzana Beránková / Circumpunct / Jaroslav Róna / Jiří Sobotka / Jan Dostá / Michal Gabriel / Miroslav Straka / Barbora Masaříková / Libor Hurda / Andrej Margoč / Nikola Mojsl
Bechyně – 2 instalace (Eva Roučka)
Hluboká nad Vltavou – 2 instalace (Jan Dostál / Petr Švolba)
Hluboká u Borovan – 1 instalace (Miroslav Straka)
Lipno nad Vltavou – 1 instalace (Štěpán Jílek)
Pasečná – 1 instalace v rámci sympozia
Tábor – 1 instalace (Adam Velíšek)
Veselí nad Lužnicí – 2 instalace (Nikola Mojsl / Jiří Kačer)
Vodňany – 1 instalace (Michal Trpák)
Volyně – 2 instalace (Jakub Flejšar)
Přidej komentář
Muzeum Kouzlo starých časů - Historické oděvy a doplňky 1850-1930
KULTURNÍ PŘEHLEDY PŘEDPOVĚĎ POČASÍ VYHLEDÁVÁNÍ V PIS