Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Umění ve městě 2021: City působí na city

umm01
Mezi více než dvě desítky instalací umístěných ve veřejném prostoru jihočeské metropole se řadí Žebrák z dílny Jakuba Flejšara. Výtvarníkova figura se opírá o zdivo Černé věže v centru města
04.06.2021 12:53 | Ladislav Lhota

Čtrnáctý ročník plenérové výstavy Umění ve městě oživuje výtvarnými díly jihočeských a českých umělců frekventované (více či méně) lokality v Českých Budějovicích, Hluboké nad Vltavou, Veselí nad Lužnicí,  Lipně nad Vltavou, Volyni a ve Vodňanech od začátku června do konce letošního září. Instalace na zemi, ve vzduchu i ve vodě, všude ve veřejném prostoru jihočeských City (měst) vybízejí k nevšedním setkáním a konfrontacím. Citovým i myšlenkovým.   

JIŽNÍ ČECHY – City (město) se proměňuje s denní dobou. Stejná místa působí a fungují v časových fázích k různícím se účelům. Výtvarné interpretace inspirované městem a lidmi vstupují do prostoru, aby rozehrály city, podnítily myšlenky i fantazii zdejších obyvatel a návštěvníků. „Setkáváme se po nelehkém roce. Většina z nás byla uvězněná v nedobrovolné izolaci a karanténě. Pro mnohé výtvarníky to naštěstí nebyl obtížný čas, jelikož se často dobrovolně uzavírají ve svých ateliérech a uměleckých úvahách, aby je zhmotnili do nových, rozličných forem,“ říká českobudějovický sochař a iniciátor výstavy Michal Trpák (aktuálně stvořil Virus na slepém rameni Malše).

V jihočeské metropoli bude letos k vidění přes dvacet instalací. Některé od začátku června, další přibudou postupně, neboť jejich tvůrci nabrali zpoždění. Součástí je i samostatná partnerská výstava Michala Škapy pod názvem Lost in Translation (Ztracené v překladu) v Galerii R2020 (Rabenštejnská věž) otevřená vernisáží 3. června. „Některé objekty byly vytvořené přímo pro letošní ročník a daný prostor. To je i naším dlouhodobým cílem, aby díla vznikala pro dané místo a ideálně mohla zůstat ve městě. První stálou instalací budou dvě malby na sportovní hale od autorů Michala Škapy a Štěpána Molína,“ informuje Alena Doležalová, produkční spolku Umění ve městě.

Na území Českých Budějovic se objevují díla v tradičních lokalitách – náměstí Přemysla Otakara II., Piaristickém náměstí, slepém rameni Vltavy, Lannově třídě, Zátkově nábřeží, poprvé u Jihočeské vědecké knihovny nebo sportovní haly. Ve Veselí nad Lužnicí u Kulturního domu a na náměstí T. G. Masaryka. V Hluboké nad Vltavou je hostí zámecký park, prostor před kostelem Sv. Jana Nepomuckého, golfový klub, místo před prodejnou BMW v Zámostí. V Lipně nad Vltavou ozdobí Marinu (České Miami od trojice autorů), ve Volyni smuteční síň hřbitova Na Malšičkách (Totemy a meditační sloupy Antonína Kašpara), ve Vodňanech kašnu u Kulturního domu (Zpívající fontána od Ellen Jilemnické).

Ladislav Lhota
Foto autor


umm02
umm04
umm08
umm07
umm06


Přidej komentář