Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Umění ve městě doplňují Fragmenty současnosti

ume01
Zlatý most přes řeku Malši v jihočeské metropoli ozvláštňuje Trpákovo sousoší nazvané Dialog.
17.06.2016 14:58 | Ladislav Lhota

Devátý ročník výstavy Umění ve městě oživuje od poloviny června do konce září veřejný prostor v Českých Budějovicích. Potřetí rovněž v Hluboké nad Vltavou a premiérově ve Veselí nad Lužnicí. Výtvarné instalace promlouvají k divákům pod širým nebem a také v interiérech Alšovy jihočeské galerie a českobudějovické Galerie Mariánská, kam láká návštěvníky souběžná expozice AS1 Fragmenty současnosti.

JIŽNÍ ČECHY – Široká veřejnost dostává příležitost během léta projít (a zastavit se) kolem osmnácti instalací z dílen dvanácti sochařů (Andrej Margoč, Barbora Masaříková, Václav Fiala, Antonín Kašpar, Lukáš Rais, Ondřej Svoboda, Richard Keťko, Jakub Flejšar, Veronika Psotková, Alexandra Koláčková, Michal Trpák, Čestmír Suška) z Čech a Slovenska. Některá jména lidé znají z minulých ročníků – Michal Trpák (na předposledním foto pod článkem stojí vpravo) je tradičně i kurátorem – jiná objeví poprvé.

K vidění jsou monumentální díla i komornější plastiky (vzhledem ke zkušenosti s vandaly a zloději se svorně vyznačují bytelností), které vyzývají k interakci, nebo sochy, jež vstupují do architektury, s níž jsou bezprostředně svázané.  Jednotlivé objekty zasazené do ulic, uliček, náměstí a všelikých zákoutí mají za úkol rozptýlit mysl obyvatel i turistů, vybídnout je k zamyšlení či pobavení a dodat městu novou energii. Dvě sochy dvou autorů zastřešuje Alšova jihočeská galerie.

Hledání pravdy zůstává stejné

Souběžná expozice AS1 Fragmenty současnosti v Galerii Mariánská prezentuje práce studentů a pedagogů ateliéru AS1 (Ateliér Socha 1, Fakulty výtvarných umění VUT v Brně), který se kromě tradičního figurativního sochařství stále silněji orientuje na 3D technologie, tedy médium, které vstupuje do světa techniky a přináší netušené možnosti i pro oblast umělecké tvorby. Absolventi brněnského ateliéru jsou na české výtvarné scéně rozpoznatelní podle dobře zvládnutého tradičního sochařského řemesla a vytříbeného citu pro figurální kompozice.

Fragmenty současnosti umožňují nahlédnout do budoucnosti sochařství a připomínají, že hledání pravdy v uměleckém vyjádření zůstává bez ohledu na vývoj technologií ve své podstatě stále stejné. Digitální sochařství pomáhá ulehčit některé kroky při realizaci artefaktu, nemůže však ovlivnit umělecký zápas. Tvůrce nadále stojí před světem a sebou samým plný nejistot a touhy. Svádí stejné bitvy jako dřív.

Vystavují Kristýna Haviarová, Tea Dohnalová, Nikola Mojsl, Marie Widemanová, Soňa Halásová, Jan Dostál, Eva Lukešová, Jiří Kamenskich, Petr Křivák, Tomáš Pavlacký, Markéta Schiffnederová (poslední foto pod článkem), Hana Svobodová, Jakub Kliment, Ivana Pavlíčková, Martin Králík, Klaudia Korbeličová, Ladislav Ducháček, Natalie Chalcarzová, Dušan Váňa, Petra Bojanová, Monika Horčicová, Adam Krhánek, Jan Šebánek, Jana Schlosserová, Ilona Župková, Helena Tůmová a také studenti ze School of Visual Arts New York.

Ladislav Lhota
Foto autor a archiv Galerie Mariánská


ume02
ume03
ume04
ume05
ume06


Přidej komentář