Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Umění ve městě propojí voda. Nejen z Vltavy

qua01
Do sedmadvacítky instalací v rámci letošního ročníku výtvarného festivalu Umění ve městě se řadí také Pádlař z dílny Anny Krninské, který bude k vidění na Pontonu Lužnice u Kulturního domu ve Veselí nad Lužnicí
27.05.2020 12:54 | Ladislav Lhota

Výtvarný festival Umění ve městě, který tradičně v letních měsících obohacuje jihočeská zákoutí, frekventovaná prostranství i galerie, dospěl ke třináctému ročníku. Oficiálně začíná vernisáží před Rabenštejnskou věží v krajské metropoli 2. června a potrvá do září. Jednotící název Aqua, voda, upozorňuje na rostoucí nedostatek a především důležitost životadárné tekutiny. Čtvrt stovky umělců představí sedmadvacet instalací v osmi lokalitách.

JIŽNÍ ČECHY – Akci pořádanou Statutárním městem České Budějovice a zapsaným spolkem Umění ve městě ve spolupráci s Jihočeským krajem, Veselím nad Lužnicí, Hlubokou nad Vltavou, Lipno Servisem a Týnem nad Vltavou provází snaha přiblížit lidem současné výtvarné umění takovým způsobem, aby se stalo přirozenou součásti jejich života – bavilo je, povzbuzovalo, inspirovalo, kultivovalo městský prostor, ukazovalo problémy současného světa. „Od roku 2008 jsme postupně představili kompletní českou sochařskou špičku, zavedené autory i talentované absolventy uměleckých škol,“ vyzdvihuje Michal Trpák, iniciátor a kurátor festivalu.

Vystavovaná díla začala pronikat z Českých Budějovic do dalších míst v kraji. Letos se lidé s nimi potkají nejen v krajské metropoli, ale také v Bechyni, Hluboké nad Vltavou, Lipně nad Vltavou, Týně nad Vltavou a Veselí nad Lužnicí. Počínaje aktuálním 13. ročníkem budou i všechny následující dostávat jméno, které poslouží jako poutač a zároveň klíč k interpretaci. „„Dříve doširoka otevřený výstavní projekt dostane jednotnější podobu, bude koncentrovanější a významově vrstevnatější. I to by mohlo přitáhnout další pozornost, změnit a aktualizovat tvář celé akce a dodat příliv nové vizuální energie,“ míní kurátor, jehož sochařské práce nikdy nechybí mezi exponáty.

Otevře se galerie R 2020

Přirozenou spojnicí většiny míst, v nichž se koná letošní festival, je řeka Vltava. Zatím je v ní dost vody i při vzrůstajícím suchu, které patří k hlavním společenským tématům poslední doby. Sochy, instalace nebo umělecké intervence se tentokrát objeví především v okolí vodních ploch. Na březích řeky, ale i na hladině. Voda sama může být součástí některých děl, jindy může k tomuto živlu symbolicky odkazovat. Sochař Jaroslav Róna představí svoji mýtickou poctu rybářům, absolvent sochařského ateliéru na pražské UMPRUM Zdeněk Ruffer bude hledat stopy na říční hladině, Josefína Jonášová pro změnu ukáže, co voda provede s nabroušenou sekyrou.

Graffiti scénu bude zastupovat svým 3D objektem Jan Kaláb aka POINT.  Velkoformátový mural na sídlišti Máj podepíše českobudějovický writter Jakub Štark. Vodní živel nabízí také ideální možnost představit tvorbu mezinárodně uznávaného sochaře Františka Svátka momentálně usazeného v jižních Čechách, pro něhož jde bez nadsázky o jedno z životních témat. S prezentací přicházejí Lukáš Rais, Alexandra Koláčková, Libor Hurda, Martin Rajčan, Dominika Kurzová, Jan Kaláb, Loran Assad, Miroslav Vodák, Jan Kec, Tomáš Medek, Jaroslav Koléšek, Jan Dostál, Benedikt Tolar, Linda Wrong, František Svátek, Jakub Štark, Jiří Kačer, Anna Krninská, Vladimír Franz.

Vedle veřejných prostor přístupných bez omezení budou díla k vidění také v českobudějovické Galerii Mariánská, Technologickém dvoře Č. Budějovice (u „Voříškárny“) a Mezinárodním muzeu Keramiky AJG v Bechyni. V rámci výtvarného festivalu zahájí činnost nová galerie R 2020, kterou občané a návštěvníci jihočeské metropole najdou v Rabenštejnské věži v Panské ulici. Respektovaný pražský kurátor Radek Wohlmuth zde nachystal výstavu rozpíjených tušových obrazů Petra Nikla s názvem Z jedné vody načisto. Prostranství před věží plánuje provozující spolek Rabenštejnská 2020 proměnit v open air galerii a místo pro koncerty, výtvarné performance a pouliční umění.

(lho, tzu)
Foto archiv festivalu Umění ve městě



Přidej komentář