Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Unikátní stavba plaveckého stadionu je kulturní památkou

ps01
Plavecký stadion otevřený v jihočeské metropoli roku 1971 je kulturní památkou od září 2017
30.09.2017 10:46 | Ladislav Lhota

Ministerstvo kultury České republiky akceptovalo návrh Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Českých Budějovicích a prohlásilo za kulturní památku Plavecký stadion v Českých Budějovicích včetně sochy Odpočívajícího plavce. Zásadní sportovní stavbu z druhé poloviny 20. století označují architekti pro její charakteristický tvar jako „lupínek“.

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Plavecký stadion v Českých Budějovicích navržený významným jihočeským architektem Bohumilem Böhmem a realizovaný na pravém břehu Vltavy v létech 1958 až 1971 patří v tuzemsku ke špičce sportovních staveb.  Jeho kompozici tvoří unikátní oválná plovárenská hala s předsazeným nízkým křídlem. „Výjimečnost haly spočívá v její technicky náročné konstrukci zavěšené lanové střechy, která má tvar hyperbolického paraboloidu“ popisuje „lupínek“ Eva Erbanová z Národního památkového ústavu.

Užití takové konstrukce bylo v roce 1958, kdy byl plavecký stadión navržený, originální v celosvětovém měřítku. První střecha tohoto typu na světě byla vyprojektovaná jen několik let předtím pro mnohoúčelovou halu v Raleigh v Severní Karolíně (1952 – 1953). Řešení budějovické plavecké haly není pouhou kopií haly v Raleigh, ale představuje určitou transformaci její podoby. Objekt Plaveckého stadionu citlivě zapadá do okolního prostředí. Lehká pavilonová stavba svojí transparentností a organickým tvarem střechy nenarušuje z dálkových pohledů obraz historického jádra města.

Moderním řešením provozu a vnitřním uspořádáním patřil plavecký stadion od počátku k evropské špičce. „Již během stavby se stala plovárna předmětem zájmu Mezinárodní akademie pro plavectví (IAB), která si vyžádala podklady pro publikování v odborném časopisu Sport+Bäderbauten a knize Bäder,“ upřesňuje Eva Erbanová. Ke stadionu patří socha Odpočívajícího plavce od českokrumlovského sochaře Stanislava Zadražila. Od roku 1970 se nachází na prostranství před stadionem a tvarově souzní s jeho architekturou.

(lho – tzp)
Foto Ladislav Lhotaps02
plo03
ps04
ps05
ps06


Přidej komentář