Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Úplně celá česká historie uplyne za osmdesát minut

200622uch01
Praotec Čech, vládnoucí Přemyslovci, prezident Masaryk a plejáda dalších osobností provede diváka Úplně celou českou historií před Otáčivým hledištěm v Českém Krumlově. Celkem osmnáct představení se uskuteční v době od 18. června do 10. července
20.06.2022 14:19 | Ladislav Lhota

Dvě premiéry nachystalo Jihočeské divadlo pro letní sezonu před Otáčivým hledištěm v zahradě působivého českokrumlovského zámku. První kus vystřihl soubor Malého divadla se svými hosty v sobotu 18. června. Osmdesát minut trvající představení seznamuje diváka s Úplně celou českou historií a zopakuje se v sedmnácti reprízách. Spanilá jízda našimi dějinami vyplněná hrdinskými činy, skvělými vynálezy, pobitými Habsburky a také uloupeným sebevědomím potrvá do 10. července.  

Č. KRUMLOV – Autorská inscenace z dílny osvědčené dvojice Janek Lesák & Natálie Preslová reaguje na skutečnost, že malý český národ musel nesčetněkrát bojovat o svoji zemi a existenci. „Hlediště se bude točit téměř celou dobu od pravěku do současnosti, projedeme dvě světové války. Kdybych to k něčemu přirovnal, je to vlastně taková asterixovská vesnička před točnou a přes ni se přeženou úplně celé české dějiny,“ avizoval šéf souboru Petr Hašek ještě před premiérou. Každý herec reprezentuje jednu složku nebo model české společnosti – vizionáře, zemědělce, průmyslníka, duchovního, vojáka, mocnáře. Host z činohry Tomáš Kobr symbolizuje cizí vliv, který smýkal národem.

Hlavní téma celé inscenace lze vystopovat v neustálém hledání a posilování sebevědomí českého živlu. „Jsme zmítaní zleva zprava a snažíme se prosadit, najít si vlastní názor a nezávislost,“ všiml si principál Malého divadla. Autoři se rozhodli použít a zapojit všechno a každého, co představuje na divadle byť jen trošku tabu. Do plenéru přiběhnou děti i zvířata. „Spolupracujeme s jednou farmou. Na scéně budou zástupci turů, kurů, zajíců či oslíků,“ připojil s úsměvem Petr Hašek. Cikánské hudební seskupení, přesněji část kapely Gipsy.cz, vykouzlí parafráze slavných melodií, které se promítaly do českých dějin a vždy symbolizovaly nějakou historickou etapu.    

Nechybí řada výbuchů a speciální pyrotechnické efekty. Na scéně Dragana Stajčevského a v kostýmech Adriany Černé hrají Eliška Boušková, Dana Ibragimová, Terezie Jelínková, Denisa Posekaná, Nela Cikánová Štefanová, Tomáš Adam, Jiří Brnula, Martin Dobíšek, František Hnilička, Václav Hoskovec, Petr Hubík, Ondřej Lechnýř, Tomáš Maliniak, Vít Piskala, Kristýna Daňková, Anežka Bartušková, Ema Raušerová, Jana Kecová, Vojtěch Šebek, Zoran Čirkovič, Vojtěch Lavička, Petr Surmaj. Premiéra se stala součástí ukrajinského divadelního festivalu Melpomene z Tavrie, který se letos nemůže konat v Chersonu. Představení je určené divákům od osmi let.

Ladislav Lhota
Foto Petr Zikmund
 


200622uch02
200622uch03
200622uch04
200622uch05
200622uch06


Přidej komentář