Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Úplněk posvítí na historii Českých Budějovic a Žumberka

130722vzu01
Intimní osvětlení Měsícem v úplňku znásobí půvab tajemných křivek středověké tvrze Žumberk na Novohradsku při letních komentovaných výpravách po stopě někdejšího majitele objektu Theobalda Höcka. Poznávání za úplňku se během léta třikrát uskuteční rovněž v jihočeské metropoli
13.07.2022 10:16 | Ladislav Lhota

Měsíc na nebi hlubokém, co bloudí po světě širokém a dívá se v příbytky lidí (z libreta Dvořákovy Rusalky), dostoupí během léta do fáze úplňku 13. července, 12. srpna resp. 10. září. K uvedeným datům se zmobilizují organizátoři dalšího ročníku vyhledávané akce s názvem Poznávání za úplňků, která při nevšedních večerních procházkách s erudovanými průvodci popularizuje momenty a osobnosti z historie Českých Budějovic a tvrze Žumberk u Nových Hradů poblíž hranice s Rakouskem.

JIŽNÍ ČECHY – Pod křídly Jihočeského muzea v Českých Budějovicích a České pohádkové akademie jsou letos nachystané dvakrát tři pěší výpravy za atraktivními historickými náměty. V krajské metropoli se zájemci poprvé setkají ve středu 13. července. O půl deváté hodině večerní pod vedením Stanislava Kováře vykročí skupinka abonentů k místům, kde se Malše vlévá do Vltavy, a za svitu Luny v celé její nádheře si poslechne výklad s titulem Královské město na soutoku. Stejný průvodce ve shodném večerním čase připraví na pátek 12. srpna pochodové (a pohodové) vyprávění na téma Město a voda. V sobotu 10. září přiblíží Jiří Petráš problematiku Povodní v Českých Budějovicích.

Trojice komentovaných prohlídek za úplňku čeká tradičně na poutníky do středověké tvrze Žumberk na Novohradsku, která je pobočkou Jihočeského muzea. Na povel zdejšího kastelána Romana Josefíka se lidé shromáždí v prostřední jižní baště „C“ a poté v sousedním chrámu Stětí Sv. Jana Křtitele, kde vystoupají i na kůr, a společně půjdou Po stopách Theobalda Höcka, někdejšího majitele tvrze, jenž převzal objekt v romantickém podhorském prostředí od Petra Voka z Rožmberka. Předprodej vstupenek na vycházky v Českých Budějovicích zajišťuje recepce Jihočeského muzea (50 korun), v den akce také Marcel Goetz (60 korun). Vstupné na Žumberku činí 150 korun – pouze v den prohlídky.

(lho, tzm)
Foto archiv Jihočeského muzea


130722vzu02
130722vzu03
130722vzu04


Přidej komentář