Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Utajený koncert Mezi nebem a zemí vystřídá Nová generace

utako01
Generální hudební ředitel JD Mario De Rose diriguje jeden z Utajených koncertů v netradičním prostředí
15.05.2017 13:21 | Ladislav Lhota

Jihočeské divadlo pořádá v pátek 19. května čtvrtý z řady Utajených koncertů, při nichž posluchači najdou divadelní orchestr v netradičním, ale zajisté atraktivním prostředí (odjezd autobusů od budovy Jihočeského muzea v 19 hodin). Navazovat bude koncert pod názvem Nová generace / Hudební ratolesti, který se uskuteční v DK Metropol ve středu 24. května od 18 hodin. Společně s orchestrem opery JD zde vystoupí sedm potomků instrumentalistů tohoto tělesa.

ČESKÉ BUDĚJOVICE – První z Utajených koncertů se konal na základně Letecké záchranné služby v Plané u Českých Budějovic, druhý v depu Dopravního podniku města České Budějovice, třetí v bývalé slévárně Škoda, nyní areálu opravny velkých vozidel společnosti 4Rail. Koncerty, na které dopravují posluchače autobusy odjíždějící hromadně od Jihočeského muzea, přijímá publikum nadšenými reakcemi.

Posluchači se i tentokrát přesunou na utajené místo. Uslyší hudební díla propojující jednotné téma a majitelé vstupenek mohou dopředu tipovat, o jaké téma půjde. Během večera zazní Stravinského koncertní suita k baletu Pták Ohnivák, Wagnerova Jízda valkýr, Sibeliova symfonická báseň Labuť z Tuonely nebo Thunderbolt P-47 Bohuslava Martinů. Orchestr opery Jihočeského divadla bude řídit generální hudební ředitel Mario De Rose a moderování se ujme Petr Meškán, vedoucí programu Českého rozhlasu České Budějovice.

Moderovat bude syn houslistky

Orchestr opery Jihočeského divadla pod taktovkou generálního hudebního ředitele opery JD Maria De Rose uvede ve středu 24. května velmi unikátní koncert – hráči doprovodí své potomky. Na jevišti DK Metropol se představí sedm dětí současných instrumentalistů včetně vycházející hvězdy, za niž lze směle označit českobudějovickou rodačku a jednu z nejlepších českých klavíristek Veroniku Böhmovou. Mottem koncertu se stalo okřídlené rčení „Jablka nepadají daleko od stromu“.

Jednotlivá hudební čísla uvede v roli moderátora Roman Anděl, syn houslistky Zuzany Kolářové. Vystoupí synovec houslistky Marie Peškové Jan Bůžek, syn violistky Larissy Koltsové Bohumil Bondarenko, syn houslového koncertního mistra Martina Červinky Roman Červinka, dcera houslistky Marie Vargové Anežka Vargová, syn trombonisty Otakara Kováře Ondřej Kovář. S housličkami se představí nejmladší generace zastoupená Magdou Watzko a Helenou Vydrovou.

Prvotřídní menu pro fajnšmekry bezesporu slibuje vystoupení jedné z nejlepších českých klavíristek Veroniky Böhmové, která je dcerou flétnistky Věry Böhmové. Talentovaná zástupkyně mladé generace absolvovala doktorandské studium na pražské HAMU ve třídě profesora Ivana Klánského a na Hochschule für Musik Carl Maria von Weber v Drážďanech úspěšně završila Meisterklasse ve třídě profesora Arkadi Zenzipéra.

Klavíristce už tleskali v Carnegie Hall

Veronika Böhmová je laureátkou řady národních a mezinárodních soutěží. Mezi její největší úspěchy patří postup do semifinále na soutěži Královny Alžběty v Bruselu v roce 2010 a postup mezi dvaatřicet nejlepších klavíristů světa v soutěži Artura Rubinsteina v Tel Avivu roku 2014. Se svými recitály se mladá Jihočeška představila publiku v České republice (Pražské jaro, Pražský podzim), Rakousku, Německu, Bulharsku, Slovinsku, Belgii, Itálii, Francii, Švýcarsku, USA, Mexiku, Japonsku a Číně.

V roce 2014 natočila pro Supraphon CD se skladbami Sergeje Prokofjeva a Igora Stravinského. Spolupracuje s předními evropskými i světovými orchestry, v repertoáru má aktuálně třicet klavírních koncertů. V roce 2016 debutovala po boku izraelského dirigenta Lahava Shaniho s Českou filharmonií klavírním koncertem Josefa Páleníčka. V témže roce dosáhla zatím svého největšího úspěchu, když se mohla představit ve slavné koncertní síni Isaac Stern Auditorium – Carnegie Hall v New Yorku.

Koncert nadaných hudebníků přinese mimořádný zážitek i díky pestrosti a posluchačské přístupnosti jejich repertoáru. Předvedou zejména skladby romantických autorů, například vzácně hranou virtuózní skladbu Fantaisie brillante sur Carmen skladatele Francoise Borneho, nebo naopak evergreen světových koncertních pódií Koncert pro klavír a orchestr č. 2 c moll Sergeje Rachmaninova.

(lho, tzd)
Foto archiv Jihočeského divadla
Přidej komentář