Magazín kulturního dění v Praze a okolí

V Adamově stavení ožívají Černínové i stuchlé krasavice

stu01
Pohyblivé loutky z dílny jindřichohradecké výtvarnice Stanislavy Stuchlé, které jsou aktuálně vystavené v Adamově stavení na zámku v Jindřichově Hradci, vytváří autorka ze dřeva, kůže, starého textilu, pštrosího peří nebo nalezených zvířecích kostí
14.05.2019 11:51 | Ladislav Lhota

Na zámku Jindřichův Hradec vítají návštěvníky od 11. května dvě nové atraktivní výstavy. První pod názvem Černínové – Diplomaté, cestovatelé, sběratelé přibližuje rod posledních šlechtických majitelů hradeckého sídla. Druhá expozice s označením Kabinety Stuchlé – Kouzelný svět pohyblivých loutek potěší oživlými loutkami a objekty z dílny jindřichohradecké rodačky, výtvarnice Stanislavy Stuchlé. Obě výstavy za cenu jednoho vstupného budou přístupné v prostorách nejvyššího patra Adamova stavení do konce letošního října.

JINDŘICHůV HRADEC – Podnětem k pokračující prezentaci rodu Černínů se stal úspěch loňského projektu Dokonalý diplomat. „Rozhodli jsme se reinstalovat tuto velmi dobře přijatou výstavu a doplnit ji dalšími předměty. Do budoucna s ní počítáme jako se stálou expozicí,“ vysvětluje kastelán Jan Mikeš. „Zbývající prostory Adamova stavení aktuálně zabydlují hravé, oživlé, interaktivní loutky od Stanislavy Stuchlé. Myslím, že nadchnou nejen malé návštěvníky, ale i jejich rodiče,“ doplňuje hradecký kastelán.

Výstava o černínském rodu zaujímá tři rozlehlé sály včetně vstupní chodby, která seznamuje s pohnutou historií rodu sídlícího na zámku od roku 1693 do roku 1945. Každý ze sálů mapuje jednu z výrazných aktivit Černínů – diplomacii, cestovatelství, sběratelství. Zdařilé diplomatické mise Heřmana Černína z Chudenic k sultánovi osmanské říše v první polovině 17. století připomíná unikátní turecký stan. Každodennost na cestách dokumentují cestovní barokní sluneční hodiny, přenosná keramická kamínka, cestovní sada hygienických potřeb, sametové pokrývky pod koňská sedla či luxusní pánské oděvy a boty z 18. století.

Mořská panna mrskne ocasem

Mezi výjimečné exponáty patří rozkládací postel z roku 1630, která na cestách doprovázela barokního kavalíra. Sběratelské zájmy zpřítomňují obrazy, které byly součástí proslulé obrazárny v Černínském paláci v Praze. „Podařilo se nám shromáždit největší počet obrazů z původní sbírky Humprechta Jana Černína za několik posledních desetiletí,“ potvrzuje Jan Mikeš výjimečnost expozice, v níž vynikají obrazy Karla Škréty nebo díla italských mistrů 17. století.

Prostory druhého patra Adamova stavení hostí také výstavu Kabinety Stuchlé – Kouzelný svět pohyblivých loutek. Do nejmenších detailů propracované loutky, které samy reagují pohybem na každého příchozího, jsou dílem uznávané výtvarnice Stanislavy Stuchlé. Původní profesí oční lékařka vyrábí své loutky ze dřeva, kůže, starého textilu, pštrosího peří nebo nalezených kostí zvířat. „Pomocí motorků a čidla se některé postavičky rozhýbají, jakmile se návštěvník objeví ve dveřích. Mořská panna mrskne ocasem, silák zatroubí na trumpetu a charlestonové tanečnice začnou křepčit. Kabinet příšer má vlastní ozvučení,“ připomíná autorka.

Tvorbu Stanislavy Stuchlé ovlivnili Jiří Trnka a Jan Švankmajer. Vystavovala v Dánsku a Francii, úzce spolupracuje s Divadlem bratří Formanů. Kromě Malého stuchlého obludária, které Stuchlá stvořila jako poctu zíměnému divadlu, si návštěvníci také prohlédnou Kabinet stuchlých krasavic nebo Kabinet laskavých příšer. Nechybí ložnice hraběnky Černínové a postavičky Zachariáše z Hradce a jeho manželky Kateřiny. Zvláštní atmosféru dodává přítmí v interiérech i zvukový doprovod. Vstupné na obě výstavy činí 120 korun pro dospělé osoby, snížené vstupné osmdesát korun.

(lho, tzp)
Foto Ota Palán



Přidej komentář