Magazín kulturního dění v Praze a okolí

V Bechyni vystavují keramiku ze sympozia i depozitáře

060723keb01
Artefakt z pálené hlíny pojmenoval jeho autor Rufin Kominek v roce 1966 Nekonečná cesta. Aktuálně je součástí výstavy nazvané Současnost tradice, v níž Mezinárodní muzeum keramiky v Bechyni představuje zajímavé kousky uložené dosud v depozitáři Alšovy jihočeské galerie. Souběžně se koná výstava Tichá místa, která prezentuje díla vzniklá na výtvarném sympoziu v Pošumaví
06.07.2023 13:11 | Ladislav Lhota

Mezinárodní muzeum keramiky v Bechyni (Novodvorská ulice) Alšovy jihočeské galerie zpřístupnilo od 30. června do 29. října dva nové výstavní projekty. Pod názvem Tichá místa se prezentují díla vzniklá na 5. ročníku výtvarného sympozia AJG, které se uskutečnilo v pošumavské krajině se základnou v romantických Frantolech na Prachaticku. Expozice s titulem Současnost tradice nabízí příchozím dlouho očekávaný náhled do bohatých depozitárních fondů keramiky.

BECHYNĚ – Výtvarného setkání v Pošumaví se zúčastnili umělci Matěj Lipavský, Anna Plešmídová, Karolína Šrámková a Zuzana Růžičková. Pohybovali se v široké škále výtvarných technik a tematicky se věnovali především okolní krajině a přírodním reáliím. Akce se rovněž stala příležitostí k dialogu mezi výtvarníky a kurátory (výstavu připravili Dita Pfeferová a Miroslav Růžička) a jednou z možností jak obohatit galerijní sbírky o práce žijících autorů. Velký prostor ve sbírce AJG zaujímají díla, která reflektují přírodu a krajinu, od klasických krajinomaleb po krajiny snové a vnitřní. Současní autoři se skrze přírodu mnohdy vyrovnávají s environmentálním žalem.

Každý frekventant sympozia měl na místě připravený materiál, se kterým je zvyklý pracovat ve své běžné praxi. Program se přizpůsobil možnostem nerušené tvorby v zájmu finálního díla, pro něž bude vyhrazené místo ve sbírce AJG s cílem upevnit její význam a celistvost. Co vznikalo pod rukama jednotlivých umělců? Matěj Lipavský se věnoval malbě akvarelem v přilehlých smíšených lesích, Karolína Šrámková se nechala inspirovat hladinou Zlatého potoka. Anna Plešmídová se soustředila na přírodní zákoutí v údolí, Zuzana Růžičková vytvořila několik gázotisků inspirovaných lokálními přírodninami i sympoziální atmosférou.

Kdo zasedl u prostřeného stolu?

Výstava označená jako Současnost tradice předkládá návštěvníkům dlouho očekávaný náhled do bohatých depozitárních fondů keramiky AJG. Sekce keramické obrazárny prezentuje autory Vladimíra Uhlíka, Chamo Abasova, Veselu Kozarovou, Zdenu Fibichovou, Antonína Bartoše, Anastasii Kmetovu a Vladimira Michajloviče Goroděckého. Ti zobrazují portréty, reliéfy i krajiny. Sekce kabinetu kuriozit obsahuje díla Fréderica Pagace, Horvátha Sandora, Marcely Vajceové–Hofmanové, Gundi Dietz, Jany Hlaváčové–Choděrové a Alfreda Sosabrava.

U prostřeného stolu zasedli Alice Maria Bahra, Morgen Hall, Clara Andersen, Martin Tagseth, Elina Sorainen, Kurt Ohnsorg, Hana Novotná, Betty Engholm, Dagmar Hendrychová a Marta Taberyová. Centrální téma nevyčerpatelné inspirace hlíny nese Rufin Kominek, Karel Burian, Larysa Antonova, Michael Moore, John Paxie, Oldřich Rujbr, Zdena Fibichová, Klaus Lehmann, Viktor Janáky, Lenka Holíková a Klaus Dorrmann. Prostor dělí keramické předěly Heleny Samohelové a Karolíny Šimčíkové. Téma života s keramikou manifestuje Jana Hlaváčová–Choděrová spolu s Antonem Raidelem.

Téma užitku keramiky zastupuje Gundi Dietz a Miroslav Páral. Figury představuje Günter Praschak a Lubomír Šillar. Plastiky ptáků vyhotovili Jaroslav Podmol a jeho žákyně Jindřiška Radová. Téma mravenčí práce vidíme v plastikách Aldony Kjaturakene a Doris Becker. Téma herectví přináší Vítězslav Eibl a Stanislav Martinec. Téma symboliky ukazuje instalace Petra Hůzy a plastika Anny Zamorske–Malicke. Všechno zabalují do krabic Helena Hlušičková a Antje Scharfe. Kurátorkou výstavy je Tereza Svobodová. Otevírací doba: Úterý – neděle od 10 do 18 hodin.

(lho, ska)
Foto archiv Alšovy jihočeské galerie


060723keb02
060723keb03
060723keb04
060723keb05
060723keb06


Přidej komentář