Magazín kulturního dění v Praze a okolí

V Domě umění se představí dílo korejské malířky

040923ysj01
Výstava October Sky (Říjnové nebe) nabízí komorní výběr z díla korejské malířky Jongsuk Yoon z posledního období. Expozici doplňují práce na papíře, vytvořené speciálně pro tuto příležitost. Obrazy pomíjivé přítomnosti, kde se mentální a skutečné krajiny trvale a neoddělitelně prolínají
04.09.2023 11:29 | Ladislav Lhota

Galerijní prostory Domu umění na náměstí Přemysla Otakara II. v krajské metropoli budou od 7. září (vernisáž v 18 hodin) do 8. října vyhrazené dílu korejské umělkyně Jongsuk Yoon, která se premiérově představuje v České republice. Ve svých pracech spojuje východoasijsou malířskou tradici se západní a odborníci ji považují za jednu z nejinspirativnějších autorek současné mezinárodní scény. Kurátorem výstavy nazvané October Sky (Říjnové nebe) je Michal Škoda. Vstupné se neplatí.

Č. BUDĚJOVICEJongsuk Yoon se narodila v roce 1965 v jihokorejském Onyangu. O třicet let později se přesunula do Evropy. Vzdělávala se na Akademiích umění v Münsteru (1996) a Düsseldorfu (1997–2001). Studijní období ukončila ziskem magisterského titulu v Londýně, kde působila na Chelsea College of Art v rozmezí let 2004–2005. Absolvovala řadu výstav a intervencí v Evropě, Americe, Asii. Její dílo je zastoupené v mnoha soukromých sbírkách, muzeích a institucích. Byla stipendistkou tvůrčího programu DAAD v Berlíně (2000), obdržela také rezidenční pobyt v SoArt Millstättersee v rakouském Spittal an der Drau (2019).

Základem tvorby Jongsuk Yoon je asijská, ale i evropská tradice. Vedle asijské tušové malby a jeskynních maleb mělo na její dílo důležitý vliv setkání s významným malířem německého expresionismu 20. století Ernstem Ludwigem Kirchnerem, pro jehož malbu bylo typické především dynamické vyjádření vnitřní emoce. Korejská umělkyně charakterizuje své obrazy jako „krajiny mysli“ – vnitřní krajiny, v nichž se překrývají barva a tvar, povrch a gesta, a splývají v poetické vyprávění. „Krajinu nechápe primárně jako reprezentaci, nýbrž se jedná o určité vyjádření duševního rozpoložení. Zachovává věrnost emocím typickým pro asijskou malbu,“ vysvětluje Michal Škoda.

V roce 2012 Jongsuk vytvořila cyklus obrazů nazvaný Krajiny duše a mysli, což byl důležitý krok v její práci. Přestože jde o díla spíše menší nebo střední velikosti, vyzařuje z nich monumentalita a odhodlání, které přesahuje její dřívější tvorbu. Důležité je připomenout několik děl s názvem Kumgang (2020), v nichž Korejka vytvořila mimořádné mistrovské kompozice na plátna o rozměrech téměř tři krát čtyři metry. Malířka postupem času zvětšuje formát a začíná se věnovat rovněž nástěnné malbě. „V Domě umění premiérově vystavujeme pozoruhodné dílo Jongsuk Yoon vyznačující se silnou emocionální výpovědí, poetickou lehkostí a malířskou přesvědčivostí,“ doplňuje kurátor.

(lho, tzg)
Foto archiv Galerie současného umění a architektury 


040923ysj02


Přidej komentář